ИН4С

ИН4С портал

Годишњица усвајања Устава Црне Горе којим је отворен пут за дискриминацију Срба

Усвајањем Устава Црне Горе, прије десет година, Срби су изгубили статус конститутивног народа, српски језик од тада више није службени, а Српска православна црква сведена је на позицију вјерске заједнице.

Карикатура: Горан Шћекић

Усвајањем Устава Црне Горе, прије десет година, Срби су изгубили статус конститутивног народа, српски језик од тада више није службени, а Српска православна црква сведена је на позицију вјерске заједнице.

Како тада, тако и данас, Срби у Црној Гори, у доброј мјери и због тако усвојених уставних рјешења, изложени су дискриминацији по свим основама.

Приликом доношења Устава Црне Горе 2007. године, црногорска парламентарна опозиција, укључујући и Бошњачку странку и двије албанске мањинске партије, дефинисала је платформу за преговоре са влашћу. Тада је наглашено да од усаглашене платформе нема одступања. Тадашња парламентарна опозиција закључила је да ДПС мора пристати на компромисе, јер без потписника платформе није било могуће донијети Устав.

Потписници платформе обавезали су се тада да неће гласати за усвајање Устава уколико не буду прихваћени заједнички предлози опозиције.

Тај документ су усагласили и потписали тадашња Српска листа, Покрет за промјене, Социјалистичка народна партија, Народна странка, Демократска српска странка, Бошњачка странка, Албанска алтернатива и Демократски савез у Црној Гори. Покрет за промјене, супротно потписаним обавезама из опозиционе платформе, гласао је за Устав заједно са владајућим партијама.

Поводом десет година од доношења Устава Црне Горе, данас ће на Цетињу бити одржана посебна сједница парламента.

Како је саопштено из парламента, на сједници ће говорити Младен Вукчевић, предсједник Судског савјета Црне Горе и предсједник Уставног суда Црне Горе од 2005. до 2007, Миодраг Вуковић, посланик, предсједник Уставног одбора и члан Уставног одбора Уставотворне скупштине Црне Горе 2006. године, и Иван Брајовић, предсједник Скупштине.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Годишњица усвајања Устава Црне Горе којим је отворен пут за дискриминацију Срба

  1. Дискриминаторски устав је усвојен 2007.године и по први пут насилно уведен ц… језик од када постоји Црна Гора. Апсурд је да је Загреб 2011.године измислио два нова слова и наредио да се преименује и настава.
    Ми из Берана смо тада тражили шарпланински школовање на српском, СРПСКИ службени, конститутивност СРПСКОГ народа, симболе, пропорционалну заступљеност. Онда је потписан лажи споразум са чика Филеом и Лукшићем.
    Да би неки језик постао нови, мора да се разликује 75% од матичног, у овом случају српског.
    Ово је насиље над можданим ћелијама, здравом памећу. Колико неко мора да буде глупсон, па да уопште помене, а камоли спроводи наредбу Загреба.

  2. Све већ виђено у тзв Хр. Преко устава и закона до кршења права Срба. Тамо су се протууставно одвојили а потом из Устава избацили Србе као конститутиван народ итд…а данас не поштују ни минимум минимума тј да ћирилица буде тамо гдје има оквира за то и унитар дискриминаторских закона!

  3. Treba stalno podsjećati da je PZP tada glasao za rasistički Ustav, kao što bi, samo da je dobio priliku, glasao i za zločinački NATO!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *