ИН4С

ИН4С портал

ЕБРД ће се фокусирати на изградњу вјетроелектрана на Крнову и пројекте малих хидроелектрана

1 min read

Сектор енергетике представља велики потенцијал за улагање у Црну Гору, нарочито када су у питању нови производни капацитети у области обновљиве енергије, оцијенио је шеф Канцеларије Европске банке за обнову и развој ЕБРД, Ђулио Морено.

moreno1

Он је казао да ће се ЕБРД у енергетском сектору концентрисати на пројекат изградње вјетроелектрана на Крнову и реализацију одређених пројеката малих хидроелектрана.

“Планирамо и подршку сектору изградње инфраструктурних објеката, односно очекујемо потписивање кредита за реконструкцију локалних путева у Црној Гори”, рекао је Морено за лист Електропривреда ЕПЦГ.

ЕБРД ће, такође, пружити техничку помоћ државном предузећу Аеродроми Црне Горе приликом израде идејног рјешења нове терминалне зграде аеродрома у Тивту.

“Важно мјесто у нашим плановима заузима и сектор одрживог туризма, гдје ћемо наставити да подстичемо пројекте попут Светог Стефана и хотела ‘Хилтон’ у Подгорици”, прецизирао је Морено.

ЕБРД планира да кроз субвенције и у овој години подржи до 36 малих и средњих предузећа МСП у настојању да побољшају сопствено пословање.

Морено је подсјетио да је ЕБРД у прошлој години подржала десет нових пројеката, а од почетка пословања у Црној Гори уз њихову подршку реализована су 44 пројекта.

“У сектору енергетике је подржан наставак пројекта уградње нових електронских бројила у дистрибутивном систему ЕПЦГ. Поред тога, у оквиру сектора за развој МСП, ЕБРД је подржала Месну индустрију ‘Горановић и МПМ Цосметицс маркет”, навео је Морено.

Када је ријеч о финансијском сектору, ЕБРД је подржала двије локалне банке, Хипотекарну и Социeт Генерал Монтенегро, обезбјеђујући им хипотекарне, кредите за развој МСП и програм трговинских олакшица, јер је индиректно финансирање посредством комерцијалних банака нарочито дјелотворан механизам за допирање до тих предузећа.

Такође, у оквиру програма подршке развоју малих предузећа, који је посебно прилагођен МСП у Црној Гори, ЕБРД је у прошлој години помогла 32 пројекта.

На питање колико је пословно окружење у Црној Гори привлачно за стране инвеститоре, Морено је одговорио да је, имајући у виду да се Црна Гора и даље налази у процесу транзиције, тренутно пословно окружење привлачно за стране инвеститоре, што је потврђено заузимањем 36. мјеста у Извјештају о лакоћи пословања Свјетске банке СБ.

“Треба имати у виду да страни инвеститори, у складу са локалном регулативом, имају иста права као домаћи и да држава има веома конкурентан порески систем и еуро као законску валуту. Како се држава приближава Европској унији ЕУ и како иде у сусрет НАТО интеграцијама, за очекивати је да ће пословни амбијент бити све привлачнији за стране инвеститоре”, сматра Морено.

У најновијим прогнозама, ЕБРД предвиђа раст црногорске економије од три одсто у овој години.

“Имајући у виду да Црна Гора има малу и отворену економију, која је осјетљива на спољне негативне утицаје који су проузроковали спорији раст ове године, ЕБРД очекује да ће већи прилив директних страних инвестиција, нарочито у туризму и енергетском сектору, заједно са напретком великог пројекта изградње аутопута, омогућити раст државне економије”, оцијенио је Морено.

На питање како ће се даље реализовати пројекат уградње електронских бројила, Морено је одговорио да, с обзиром на то да је тај пројекат један од најбоље спроведених тог типа у региону, не сумња да ће и друга фаза, која подразумијева инсталацију додатних 80 хиљада бројила, бити успјешно и без проблема реализована.

“Према нашем мишљењу, у сектору енергетике постоји велики потенцијал и простор за нове пројекте, тако да смо веома заинтересовани за наставак успјешне сарадње са црногорском електроенергетском компанијом, нарочито када су у питању нови производни капацитети у сектору обновљиве енергије и пројекти усмјерени на унапрјеђење и ефикаснију експлоатацију акумулација и повезане инфраструктуре”, закључио је Морено.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *