ИН4С

ИН4С портал

Двери: Петнаест година погубне реформе образовања

Ових се дана могло чути да је професор Александар Липковски, однедавно председник Националног просветног савета (НПС), недостојан и недоследан. Ко год познаје Липковског може се само запитати о коме они говоре?, саопштио је данас проф. др Иван Дојчиновић, члан Председништва и кординатор Савета за образовање и науку Двери.

dveri

А они су Александра Јерков и Небојша Бакарец. Прва је из Лиге пребегла демократама, а други је напустио ДСС да би остао на Вучићевом платном списку.
Ако на први поглед и збуњује чињеница да синхронизовано нападају Липковског, треба само ствари погледати са стране. Ово двоје људи спаја све оно против чега се Липковски бори већ петнаест година. Од Тинде Ковач и Вигора Мајића, преко Ане Пешикан до Александра Бауцала и Срђана Вербића траје најновија реформа образовања у Србији која је довела до потпуног урушавање угледа наставника и њиховог довођења до просјачког штапа.

Школа је изгубила своју васпитну улогу, а квалитет наставе је потпуно срозан. Стручно усавршавање наставника изгубило је сваки смисао сем богаћења одабраних, а инклузија, односно укључивање деце ометене у развоју у редовну наставу, је наметнута наставницима и организацију часа је довела до апсурда.

Направљен је прегломазан и нефункционалан систем образовања, уз постојање великог броја непотребних агенција. Новац за реформу образовања је стизао и даље стиже из Европске уније и нестаје у српским џеповима. Питање је само чијим?

Национални просветни савет чине 43 члана и намерно је осмишљен тако да не функционише. Ово тело је постојало и у време власти Бакареца. И тада су члановима удељивани лепи хонорари.

Став Двери је да треба укинути све сувишне агенције (заводе, савете, центре). Национални просветни савет морао би да има бар упола мање чланова.

Такође, став Двери је да образовање у Србији треба да буде доступно свима, али мора бити елитистичко, дакле врхунско, за сву нашу децу. Оно мора бити модерно, али са високим критеријумима, тако да децу припремимо да знањем које понесу из школе могу не само да преживе у модерном свету, већ и да побеђују и буду најбоља.

Госпођица Јерков је злонамерно изврнула контекст у којем је професор Липковски поменуо реч „елитистичко“, покушавајући да нетачном интерпретацијом оспори професоров кредибилитет. То није изненађујуће, с обзиром да госпођица Јерков подржава реформу образовања која разара Србију изнутра, казано је на крају саопштења.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *