ИН4С

ИН4С портал

Двери: Фронтексу експресно дипломатски статус, а руском хуманитарном центру ни после пет година

1 min read

Српски покрет Двери у саопштењу за медије каже да их чуди да је режим у Србији експресно дозволио да Фронтексов официр за везу у Београду има дипломатски статус.

„То је само потврда да је Србија све ближа НАТО пакту, а све даља од војне неутралности за коју се само формално залаже. Право је питање чему официр за везу у Београду, ако опасност од мигрантске кризе јењава? Или је нови талас на помолу.

Официр за везу Агенције за европску и обалску стражу – Фронтекс (војно-полицијска ЕУ формација) добиће дипломатски статус при Делегацији ЕУ у Београду. Двери су још прошле године на сједници Одбора за безбједност Народне скупштине изнијеле категорички став да не треба учествовати у војним мисијама под окриљем ЕУ, које су заправо мисије НАТО пакта.

То није било довољно режиму у Београду, који је ћутке и експресно прихватио дипломатски статус официра агенције ЕУ, а да се, при том није мрднуло са мртве тачке о рјешавању дипломатског статуса припадних руских хуманитараца из центра у Нишу, иако се о томе говори годинама.

Знајући да се Фронтекс првенствено бави спречавањем уласка миграната на територију земаља ЕУ, додатно забрињава чињеница, да ако је минула мигрантска криза, чему двије године касније официр Фронтекса у Београду?“, стоји у саоштењу и питају се:

„Да ли је на помолу нови талас миграната и каква ће улога Србије бити у њему, питање је о којем износимо своју забринутост. Претходни талас дочекали смо са погрешном политиком отворених граница, где је једина срећа што Србија није била ”први избор” бројних миграната са Блиског истока.

Оно што је остало прећутано од стране режима у Србији је и податак Међународног штохколмског истраживачког института за мир (СИПРИ) да је од јула 2011. до децембра 2015. било 4,4% тражилаца азила само из Сирије у односу на број становника Србије, што износи око 320 000 људи!

Да ли обавеза прилагођавања образовно-просветног система и повећавање капацитета смештаја за азиланте широм Србије иду у прилог чињеници да све већи број тражилаца азила исти налазе у Србији, нешто је што интересује и грађане Србије и Двери?“

Двери још једном износе свој став да држава Србија, мимо пружања хуманитарне помоћи и транспортне логистике која је неспорна, мора имати чвршћу и ригиднију политику према мигрантског кризи и њеним последицама, прије свега због „увоза“ терориста Исламске државе, као и због опште, здравствене и економске безбједности грађана Србије.“ поручују из те странке.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *