ИН4С

ИН4С портал

Дрљевић: У ЦГ нема фалсификованих љекова

1 min read

У Црној Гори до сада нијесу откривени фалсификовани љекови, али то не значи да их нема, казао је директор Агенције за љекове и медицинска средства, Милорад Дрљевић. Према његовим ријечима, Црна Гора са малим тржиштем није посебно интересантна за фалсификаторе, али с обзиром на сличну палету љекова у окружењу, како је навео, “можемо очекивати да се и код нас нађу”.

ljekovi

„Планом развоја Агенције предвиђено је развијање скрининг лабораторије која би, поред контроле љекова у промету, имала могућност детекције евентуални, фалсификованих љекова. Тај дио посла радио би се и за државе региона са којима имамо изванредну сарадњу и потписане протоколе”, рекао је Дрљевић Побједи.

Лабораторија ће, како је најавио, бити смјештена у згради Агенције.
“Створили смо просторне, техничке и кадровске услове. Развој ће бити заснован на сарадњи са Металуршко-техничким факултетом. Остало је да се обезбиједе средства за два апарата који ће бити у основи лабораторије. Очекујемо да се то оствари у току ове године“, објаснио је Дрљевић.

Он је рекао да грађани могу бити сигурни у безбједност љекова у Црној Гори, али не и када су у питању љекови који “на неки други начин доспију на наше тржиште”.

“У борби против фалсификата помажу и информације из држава из региона са којима имамо потписане протоколе о сарадњи”, рекао је Дрљевић.

На питање да прокоментарише рекламирање љекова на телевизији, Дрљевић је казао да се рекламе углавном односе на додатке исхрани и друге производе.

„Поплава оглашавања разних производа углавном се не односи на љекове, већ на додатке исхрани и друге производе, за чије појављивање на тржишту Агенција за љекове није надлежна“, рекао је он.

Рекламирање љекова, како је објаснио Дрљевић, регулисано је законом и правилником о начину и условима оглашавања.

„Тим актима јасно је дефинисано да се не смију оглашавати љекови који се издају на рецепт, као ни љекови, који се налазе на листама Фонда за здравствено осигурање. О спровођењу ових аката брине Управа за инспекцијеске послове. Агенција је у два наврата званично упутила пријаву за кршење правилника, на основу наших сазнања, и тим поводом услиједила су реаговања инспекције“, казао је он.

Закон у Црној Гори, како је подсјетио Дрљевић, не дозвољава интернет продају љекова.

„То питање је актуелно у земљама Европске уније, а свакако чека и нас. Може се очекивати да се та област у сусрет европским интеграцијама уреди, кроз доношење регулативе која ће јасно одредити услове за регистрацију онлајн апотека“, рекао је он.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *