ИН4С

ИН4С портал

Ђурић: Нормализација не утиче на статус

Директор владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да нормализација односа са Косовом и Метохијом не утиче на статус те покрајине, као и да се Београд противи оснивању оружаних снага на Космету.

marko đurić

Ђурић је у интервјуу за Спутник рекао да притисци везани за независност Космет постоје од 2008. године, али да не мисли да су сада већи него што су били раније.

Србија је, како је истакао, успјела да нађе модус вивенди са већим дијелом тих земаља и да изолује своје интересе.

„Имамо заједничке интересе са великим бројем земаља које су признале Космет, а који су толико важне да политика кварења односа са њима не би била у нашем интересу“, рекао је Ђурић.

Поводом најаве приштинских власти о формирању војске, Ђурић каже да Србија не сматра да је у зони конфликта добар сигнал изградња и формирање било каквих оружаних формација.

„Не сматрамо да је у зони конфликта добар сигнал изградња и формирање било каквих оружаних формација. Стварање војске Космета се не помиње у Бриселском споразуму, напротив, Бриселски споразум је јасно предвидео да било какве оружане снаге не могу ући на север Косова без сагласности српске заједнице и то је један од постулата тог документа“, казао је Ђурић.

Упитан за платформу коју председник Србије Томислав Николић пише о Космету, Ђурић је казао да се сви стратешки кораци када је ријеч о државној политици воде у договору између Владе Србије и предсједника државе и да ће оног момента када та ствар буде размотрена у консултацијама између предсједника и Владе јавност бити обавијештена.

Ђурић је навео да ће представници Срба сами, у консултацијама са Владом Србије, донијети одлуку о повратку у косметске институције, без наметања из иностранстава или приштинских институција.

Говорећи о новоформираном Координационом тијелу за преговарачки процес са привременим институцијама самоуправе у Приштини, а на чијем ће челу бити, Ђурић је рекао да је његов циљ да се ојачају административни капацитети и саберу сви подаци који су од значаја за процес преговора.

„Олимпијско начело – да је важно учествовати – не важи за процес преговора. Важно је бити спреман, важно је бити најбољи, а да бисмо били најбољи морамо да будемо и у административном смислу добро припремљени“, објаснио је Ђурић.

Ђурић поручује и да нема разлога за страх Албанаца од Заједнице српских општина.

„Ми смо одлучни у томе да ЗСО буде формирана према Бриселском договору. Рекао бих да у Приштини постоје политички кругови који се прибојавају било којих политичких права Срба и који у ЗСО виде пријетњу за остваривање својих политичких циљева и амбиција. У стварности, ЗСО није пријетња за било кога. ЗСО не намјерава да управља или уређује послове косметских Албанаца или било које друге послове, осим послове Срба“, казао је Ђурић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *