ИН4С

ИН4С портал

ДФ предлаже lex specialis: Да КАП не може било ко да купи

1 min read

KAP

Посланици Демократског фронта (ДФ) предали су јуче Скупштини Предлог закона о заштити државних интереса у рударско-металуршком сектору, као lex specialis, уз очекивање да га парламент разматра већ сјутра на редовном засједању и донесе по скраћеном поступку.

Предлогом закона, који има пет чланова, дефинисан је читав модел како се и на који начин може продати Комбинат алуминијума Подгорица (КАП).

Посланик ДФ-а, Небојша Медојевић, рекао је да је тим правним актом посебно дефинисано да се КАП не може продавати као имовина већ искључиво као предузеће, као и да не може било ко да учествује у његовој куповини.

“Куповина се мора обављати јавно, а исто тако треба да буде и достављање понуда. Понуде треба да садрже одређене услове који подразумијевају да КАП може да купи само стратешки инвеститор, односно фирма која се бави истом индустријом и која има боље референце и резултате и већи обрт него КАП”, саопштио је Медојевић на конференцији за новинаре.

Те фирме, односно потенцијалне инвеститоре, како је навео, треба провјерити и анализирати. Оне треба да доставе бизнис и план инвестиција.

“Уколико заиста добијемо понуду од неког стратешког инвеститора који је спреман да кроз модернизацију и реструктурирање направи КАП рентабилним и профитабиним, онда је секундарно говорити о цијени”, казао је Медојевић.

Према информацијама ДФ-а, како тврди Медојевић, тренутно власт има два модела могућег рјешења проблема у КАП-у.

“Један је модел којми би требало да се КАП затвори. Тај модел гашења у принципу показује прво неспособност владајуће елите да користу националне ресурсе за економски раст, а друго страх од отварања документације и досијеа јер тамо леже докази који треба новом државном тужиоцу да послуже за покретање питања одговорности”, сматра Медојевић.

Медојевић тврди и да власт разматра модел да се имовина КАП-а прода субјектима “са оне стране закона”.

“ДФ покушава да у овом тренутку када су отворене све артерије и вене привредног организма Црне Горе, једном интервенцијом види да ли постоји политичка воља у Скупштини да се спријече ова два сценарија”, рекао је Медојевић.

ДФ предложеним законом, како је саопштио, оставља могућност Влади да, уколико се нико не јави на тендер, са свим елементима у репроланцу направи одређену анализу, како би се видјело под којим условима КАП и читав репроланац може бити профитабилан и рентабилан.

“Држава може да се појави као ултимативни посљедњи купац уколико нико не буде хтио да купи имовину КАП-а. Држава то може да уради уз претходно направљен прецизан план који су то услови који КАП чине профитабилним и на који рок”, додао је Медојевић.

Он је рекао да је према интерним евиденцијама ДФ-а, КАП већ пет пута опљачкан на исти начин, коалицијом крупног капитала, криминала и врха Демократске партије социјалиста (ДПС), уз ћутање државе и свих институција, почев од синдиката КАП-а до врховног државног тужиоца.

“Сви су били дио те завјере која је коштала државу Црну Гору преко милијарду ЕУР само у посљедњем наврату, а ако би узели укупне билансе штета од 1990. године вјероватно би дошли до читавих три милијарде ЕУР”, сматра Медојевић.

ДФ је закон предложио као леx специалис имајући у виду да се њиме додатно уређује поступак продаје кроз стечај, у конкретном случају привредних субјеката у рударско-металуршком сектору.

Посланик ДФ-а и потпредсједник парламента, Бранко Радуловић, оцијенио је да је Црна Гора данас заточеник у правном, економском, еколошком, одрживом и сваком другом смислу једне погрешне противзаконите и криминогене политике која се дешава у КАП-у и око КАП-а у посљедњих 20 година.

“Када кажем политичке погрешне политике тада је јасно ко су актери и ко су одговорни за такву политику. То је актуелна власт. Када кажем заточеник у правном смислу, тада мислим на све оне против законите радње које се дешавају у КАП-у и за које треба неко да одговора”, рекао је Радуловић.

Он је најавио да ће ДФ објединити све тужбе и процесуирати их против 20 и више одговорних особа, претходних врховних државних тужилаца, који су, како тврди, били главни заштитници антицрногорске и против законите политике у КАП-у и око КАП-а.

Радуловић је саопштио да је погрешна антицрногорска и противзаконита политика у КАП-у до сада коштала Црну Гору више од једне милијарде.

“За све то имамо доказе, а још ненаплаћена фактура без обзира каква ће бити судбина КАП-а је пар стотина милиона ЕУР”, прецизирао је Радуловић.

У одрживом развоју, како је навео, запрепашћујуће је то да је економски и финансијски потенцијал КАП-а негдје око двије милијарде ЕУР, уколико би се имала и примијенила права рјешења.

“Створио се један врло интересантан лоби који хоће да прекрије КАП да се заврши прича као што се завршило са Жељезаром, да се заборави истина и одговорност и да се убије највећи потенцијал Црне Горе”, закључио је Радуловић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *