ИН4С

ИН4С портал

ДФ Бијело Поље: О којој то држави говори нови-стари министар Симовић?

1 min read
Демократски фронт Бијело Поље упозорава грађане Црне Горе, а нарочито сјевера, да се, по већ устаљеном обичају, од стране владе ЦГ припремају разне подвале у сусрет локалним изборима. Први је у позната лажна обећања кренуо министар Милутин Симовић, иначе одавно препознат као једна од најодговорнијих особа за уништавање црногорске пољопривреде.

Демократски фронт Бијело Поље упозорава грађане Црне Горе, а нарочито сјевера, да се, по већ устаљеном обичају, од стране владе ЦГ припремају разне подвале у сусрет локалним изборима. Први је у позната лажна обећања кренуо министар Милутин Симовић, иначе одавно препознат као једна од најодговорнијих особа за уништавање црногорске пољопривреде – поручују из бјелопољског Демократског фронта, у саопштењу које потписује проф. др Вучета Јаћимовић, функционер НСД и ДФ.

„У недавном обраћању јавности нови-стари министар Симовић је изнио много хвалоспјева о унапређењу пољопривреде, односно сточарства у Црној Гори, и високим дометима Владе. Прелазећи редове тог чланка читалац који живи у Црној Гори може да се запита о којој се држави ради“, навоси се у саопштењу, чији наставак преносимо у цјелости:

„Не желећи да било којим редом овог обраћања умањимо значај и допринос домаћина на чијем је имању одржана ова презентација, морамо напоменути неколико ставки.

Наиме, за вријеме 30-так година владавине ове гарнитуре, доста села, а нарочито на сјеверу наше земље је опустјело, а најодговорнија је сама власт. Лијепо је давати бесповратна средства већим пољопривредним произвођачима, али се не смију занемаривати и уништавати мали. Црна Гора је мала територијално и у њој се не може очекивати да се иде на укрупњавање домаћинстава, кад су и катарски мала. Шта ће се десити са малим произвођачима који имају пар грла крупне стоке, кад и производе од њих (сир, млијеко, месо…) врло тешко реализују?! Познати су примјери тешкоћа тих произвођача, када им откупљивачи одбију да дођу и откупе млијеко ради преласка 500-600 метара пута по снијежном времену. Такође, познато је и да нашим сточарима у брдско-планинским предјелима према Пљевљима или пут Пештери, откупљивачи дођу некада други, а некада трећи дан, па се то млијеко по сили принуде прерађује у сир, који се опет врло тешко пласира и реализује!

Помињање бројке набавке 761 грла крупне стоке за цијелу Црну Гору добија дозу смијешног. Некада су мањи засеоци (прије неких 40-50 година), истог краја који је министар обишао, бројали по 200-300 грла крупне стоке, а на територији само те мјесне заједнице тај је број био сигурно преко 1000. Скоро је свако домаћинство бројало по 10-15 грла крупне стоке.

Брда Црне Горе сигурно имају капацитета за много већи сточни фонд. На висоравнима и вишим предјелима има услова (пашњаци, ливаде…) за узгој већег броја стоке и за месо, те исто не би ни морало да се увози. Несигурност откупа је многе произвођаче и натјерало да тај број драстично смањи или чак и распрода.

Наравно, оваквом аграрном политиком је доста младог становништва напустило сигурност свог дома, отјерано у несигурност градског живота и запослења, док су објекти за сточарство урушавани, имања зарастала и запарложена, па их је тешко и вратити у претходно, а камоли у боље стање. Данас има цијелих засеока гдје не пасе ни једна крава, нити неко грло ситне стоке.

Због свега овога смо свједоци изумирања многих села и смањењу сточарске производње у њима. Зато има мјеста за забринутост, а не за некаву еуфорију! Како ли ће тек уз овако вођење пољопривреде, изгледати наша села за неких 20-30 година, када млади људи и не буду имали контаката са пољопривредом, ни навика за узгој стоке?

Неких 50-60 – тих година прошлог вијека, скоро свако веће село на сјеверу Црне горе је имало по 5-6 откупних станица гдје је становништво могло да прода сир, вуну, кожу од животиња, шумске плодове… А данас, у ери оваквог напретка технологије држава није способна да омогући и организује пристојан откуп од својих произвођача и да им то гарантује!

Због свега морамо са изразитим неповјерењем и забринутошћу да пратимо овакве наступе најодговорнијих за питања пољопривреде. Грађани треба да казне овакву лошу политику владе Црне Горе и ресорног министарства, и ову гарнитуру пошаљу у опозицију, иначе ће пољопривреда доживјети и тотални крах.“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “ДФ Бијело Поље: О којој то држави говори нови-стари министар Симовић?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *