ИН4С

ИН4С портал

Демос: Кашњење у реализацији постројења за пречишћавање вода негативно утицало на развој НК

1 min read
Уложена средства у постројење за пречишћавање отпадних вода чинила су 81% од укупних капиталних издатака за посматрани петогодишњи период, нагласили су из Демоса.

Кашњење у реализацији постројења за пречишћавање вода негативно је утицало на даљи развој Никшића, саопштили су данас из Општинског одбора Демос Никшић. Они су напоменули да су уложена средства у постројење за пречишћавање отпадних вода чинила 81% од укупних капиталних издатака за посматрани петогодишњи период, и то 15,4 милиона евра, док се на све остале инвестиције потребне за нормално фунционисање града издвојило свега 3,5 милиона евра, те обећали да ће након промјене власти утврдити тачне чињенице и предузети мјере код надлежних државних органа.

Саопштење ОО Демос-а Никшић преносимо у цјелости:

У мају 2011. године потписан је уговор са шпанско-косовским конзорцијумом Aqualia – Hidroterm за пројектовање и изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода на локалитету Студенца Општина Никшић. Консултантски и послови надзора повјерени су шпанској фирми „Typsa Tecnoma“.
У септембру 2011. године започело се са припремним радовима на изградњи постројења, односно са уклањањем објеката старог постројења које није било у функцији. Средства за изградњу постројења добијена су на бази кредитног задужења од стране Европске инвестиционе банке (ЕИБ) у износу од 16,5 милиона евра. На Дан ослобођења Никшића 18. септембра 2014. године, свечано је пуштен у пробни рад један од сегмената система, а коначно пуштање у рад постројења је најављено до краја текуће године. Ни послије 2,5 године постројење за пречишћавање отпадних вода није пуштено у функцију иако је то најављивано више пута.

Кашњење у реализацији пуштања у функцију постројења за пречишћавање отпадних вода не само да је негативно утицало на квалитет животне средине у Никшићу и окружењу, већ је директно негативно утицало и на даљи развој града. Из разлога што у периоду од 2011. године закључно са 2015. годином, Општина Никшић је уложила у укупне капиталне инвестиције непуних 18,9 милиона евра. Од наведених средстава на постројење за пречишћавање отпадних вода се односи 15,4 милиона евра (у 2011. год. 1 944 394,00 евра, у 2012. г. 1 597 618,00 евра, у 2013. г. 4 132 017,00 евра, у 2014. г. 5 434 503,00 евра и у 2015. г 2 293 955,00 евра) док се на све остале инвестиције које су неопходне за нормално функционисање града типа: изградње и реконструкције саобраћајница, изградње и реконструкције водовода, уређења градских квартова, побољшања јавне расвјете, издаци за грађевинске објекте, опрему, инвестиционе објекте и остале капиталне издатке односи свега 3,5 милиона евра или просјечно годишње 700 000,00 евра.

Уложена средства у постројење за пречишћавање отпадних вода чинила су 81% од укупних капиталних издатака за посматрани петогодишњи период.

Укупне капиталне инвестиције у Никшићу по глави становника за овај период су испод сваког црногорског просјека. Уколико би се из ових инвестиција изузеле капиталне инвестиције за постројење за пречишћавање отпадних вода поставља се питање да ли је локална власт у Никшићу за пет година, са свега 3,5 милиона евра била у могућности и мало вршити своју функцију у циљу задовољења потреба од непосредног и заједничког интереса за локално становништво.

У недостатку осталих капиталних инвестиција предсједник Општине у својим извјештајима о раду није се имао са чиме похвалити, већ искључиво презентује јавности капитална улагања чији је инвеститор држава, приватне компаније или физичка лица. Зато и не чуди да „церемонијални“ предсједник умјесто да отвара капиталне инвестиције од великог значаја за град, из сопствених средстава, исти користи сваку прилику да пресијече свечану врпцу било да се ради о пуштању у функцију паркинг простора капацитета од 50-60 мјеста или пак дјечије љуљашке или тобогана у неком од вртића.

У свему овоме можда је и добро да ништа капитално предсједник Општине Никшић није урадио за свој град по чему би га памтили, за разлику од свих досадашњих предсједника без обзира колико су успјеха имали у свом раду. Самим тим, све оно што је лоше урадио још увијек актуелни предсједник, а тога је и превише, временом ће се заједно са њим и заборавити као да никада и није био предсједник.

Општински одбор ДЕМОС-а може обећати грађанима Никшића да се неће поновити „Вир“ када су грађани Никшића платили ни криви ни дужни око 7 мил. евра за насталу штету приликом експлозије складишта експлозива, а да за то нико није одговарао.

Послије смјене ове власти, а на основу података са којима располажемо као и прикупљањем додатних података и чињеница утврдиће се тачно колико је систем за пречишћавање отпадних вода коштао. Испитаће се колико је средстава отишло за саму изградњу објекта, колико је милиона евра отишло на консултантске услуге, колико на израде идејних рјешења, колико на пројекте, колико на ревизије пројеката, а колико на надзор. О свему утврђеном Општински одбор ДЕМОС-а обавијестити ће јавност и предузети мјере код надлежних државних органа и бићемо истрајни да надлежни органи морају поступати по законима ове државе, а не држати предмете у столовима и чекати нека друга времена да би их активирали или док исти не застарају.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *