ИН4С

ИН4С портал

Демократе: Умјесто да прекину партијско запошљавање, повећавају цијену воде за преко 100%

1 min read

Зденка Поповић

Демократска Црна Гора одржала је данас прес-конференцију на којој је Зденка Поповић, посланица и потпредсејдница Демократа предочила јавности дио Стратегије управљања водама Министарства пољопривреде и руралног развоја у којој се, између осталог, наводи да би се, због огромних проблема из области водопривреде и инвестирања у постојећу и нову водоводну инфраструкутуру, поскупљење воде морало повећати на 100%, односно опредијелити се за економску цијену воде.

Подсјећамо да је због обавеза ускладјивања са европским законодавством у процесу приступања Европској унији и очекиваном отварању Поглавља 27 које се тиче заштите жиотне средине, Влада на предлог Министарства пољопривреде и руралног развоја усвојила Стратегију управљања водама Црне Горе.

Како је Поповић саопштила, нигдје се тако добро не види погубност вођења економске политике у последњих тридесетак године, посебно у дијелу инвестирања у комуналну инфраструктуру, као што се то може прочитати у овој Стратегији. Сада када усклађујемо прописе са европским аконодавством, констатује се да је потребно уложити значајна средства у заштиту вода, заштиту од вода, извођење приоритетних радова на регулацији ријека, одвођење и унапређење снабдијевања водом. За све је потребно обезбиједити дугорочно 1,145 милијарди евра.

„Сада се поставља питање модела финансирања. Јасно је да Црна Гора мора из сопствених прихода обезбиједити значајан извор средстава која је неопходно уложити у водоводну инфраструктуру. Међутим, Министарство пољопривреде констатује да цијена кубика воде није одговарајућа, да не покрива трошкове функционисања и одржавања система и морала би да буде основни ресурс будућег развоја водоводног система. Дакле, Министарство пољопривреде је извело рачуницу, а Влада прихватила да цијена кубика воде мора бити економска, и да би систем био одржив, цијена воде по кубику мора бити увећана за преко 100%“, нагласила је Поповић.

Како је Поповић навела, невјероватно је да Министарство пољопривреде, умјесто рјешавања огромних проблема из области водопривреде, реалног обрачуна и наплате водних накнада од тзв. бизнис елите посеже за најлакшим начином прибављања новца којим би се финансирали водоводни системи. Посебно је важно истаћи да ће грађани Црне Горе на тај начин финансирати око 710 милиона евра колико Влада планира Стратегијом до 2030. да инвестира у област водоснабдијевања и управљања отпадним водама.

Евидентан пад наплате

Што се тиче водних накнада, истакнуто је на пресу, евидентан је пад наплате, посебно накнада за заштиту вода од загађивача, и концесионе накнаде за готово 80% у односу на 2011. годину.

Концесиона накнада је, по последњим подацима за цијелу 2014. годину, износила 27 хиљада евра.

„Толико један концесионар може да заради за десетак дана само у Подгорици. Дакле, приход по основу водних накнада умјесто да се повећава, на крају 2015. у односу на 2011, био је нижи за готово 20%“, саопштила је Поповић на прес-конференији.

„Стратегијом се, такође, констатује да се сва д.о.о. која се баве услугом водосабдијавања сусрећу са огромним проблемима из редовног пословања, а подсјећам да су та друштва база партијског запошљавања, а на њиховом челу високи ДПС партијски војници, а у неким локалним самоуправама и први људи ДПС-а у тим локалним заједницама. Ова д.о.о. немају довољно прихода за покривање трошкова пословања, и нису у могућности да инвестирају у водоводни систем. Скандалозно је да због огромних административних и техничких губитака на мрежи, који се крећу од 40 до 74 % од произведене воде у појединим градовима, а на нивоу Црне Горе ти губици износе 63%, нико није сносио одговорност због избгубљених озбиљних новчаних средстава, слабог рада и на ефикасности. Јасно је да није ријеч о проблемима из редовног пословања, већ је у питању погубно лоша организација, непрофесионалан и нестручан рад и неодговоран менаџмент“, истакла је потпредсједница Демократа.

У овако хаотичном амбијенту, Министарство пољопривреде је, према њеним ријечима, морало да наложи менаџменту свих друштава која се баве водоснабдијевањем да смање трошкове пословања кроз смањење броја запослених (најизраженије прекомјерно партијско запошљавање у овим друштвима) да повећају проценат наплате потраживања, да постави питање одговорности због недостатка акумулираних финансијских резерви које служе за финансирање инвестиција у водоводне системе.

„Подсјећам, умјесто тога, нажалост, Министарство пољопривреде предлаже да се повећа цијена кубика воде за преко 100% и да се сви проблеми снабдијевања грађана водом свале преко цијена воде, на леђа свих грађана Црне Горе. Притом, заборавља се да и најмање повећање цијена воде може довести до погоршања животног стандарда грађана, посебно у оваквом економско-социјалном тренутку, гдје испод границе апсолутног сиромаштва, која по подацима Монстата из 2014. износи 187 еура живи преко 50 хиљада становника, и гдје преко 8 хиљада пензионера прима најнижу пензију од 121 еуро. Најуочљивији примјер промашености анализе ове Владине стратегије који се тиче снабдијевања грађана водом види се на примјеру Д.О.О. Водовод и канализација Подгорица. Према извјештају о раду за 2016. годину, друштво је остварило добит од 417 хиљада евра и поред тога што су губици на мрежи око 50%, а ненаплаћена потраживања 11,3 милиона евра, трошкови бруто зараде накнада 5,9 милиона, што је резултат драстичног повећања без реалних потреба броја запослених. Друштво је од 2011. године до данас уложило у развој око 20 милиона евра. Није тачно да пословање по актуелним цијенама доводи у питање оперативну ефикасност и могућност финансирања постојећих и нових инвестиција, већ огромни губици на мрежи, велика ненаплаћена потраживања, нерационално и неефикасно пословање, као и несразмјеран број запослених према европским стандардима“, закључила је Поповић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Демократе: Умјесто да прекину партијско запошљавање, повећавају цијену воде за преко 100%

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *