ИН4С

ИН4С портал

Данашња скупштина на Цетињу вишеструко срамнија од оне 1941.

На слици: извјештај Гласа Црногорца од 12. јула 1941.

Пише: Небојша Бабовић*

Имам потребу да на данашњи дан пишем о Цетињу. Беране и Цетиње се никад нису вољели, осим оног периода кад смо требали једни другима. Цетиње да се прошири, Беране да се ослободи. Но то је историја која траје, има кад и томе да се пише.

Елем, Цетиње ће данас бити у центру пажње и поредићемо са правом ову скупштину, са оном из 1941, али постоји битна разлика. Чине је најизвиканији грађани од обнове независности, Цетињани.

Наиме, 1941. добар дио Цетињана је одушевљено дочекао Италијане, не зато што су фашисти, него јер су били црногороносталгични. Највеће заслуге за то је имала Краљевина Југославија, која није испунила очекивања већине грађана у ослобођеним крајевима. Исто као и ми данас о Титу, причали су Цетињани о златним временима Краља Николе кад је играо тенис и билијар и како би све било боље да Југе није ни било.

Тај је народ у Италијанима видио наду, ко што су други видјели наду у комунистима, а трећи у Србији до крајњих граница.

И тада су Цетињани изашли да поздраве обнову независноти под италијанском чизмом.

Цетиње је данас другачије него 1941. и због тога је НАТО скупштина на којој ће Беранце представљати потомци оних који су били против Цетиња и 1918. и 1941. вишеструко срамнија од Петровданске.

Цетињани, који су се деценијама борили за независну државу, данас неће изаћи на улице да поздраве „своје“ посланике који им НАТО обећавају као гарант независности и „никадвише1918“.

И управо та пасивност данашњег Цетиња је најбољи доказ да је НАТО прича обична издаја због које ДПС уосталом треба уништити.

*Небојша Бабовић, функционер у Општини Беране

(Извор: Фејсбук)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Данашња скупштина на Цетињу вишеструко срамнија од оне 1941.

  1. TZ.“OPCI CRNOGORAC““masja“,namjerno pisem „masja“malim slovima jer nize od ovog zbira covjek ne moze ici!Da ga podsjetim na rijeci posrbljenog jezuita Iva Andrica i njegove besjede o ovakvim kao ovaj veselnik!Citiram:“Samo budala i neuman covjek vjeruje da se zivot sa njim zacinje i sa njim zavrsava“!Kaze ovaj veselnik da nije odgovor u proslosti ?Jeste .jeste bas u proslosti samo ti tu proslost naopako citas i vidis!Od Stanise Crnojevica do tebe“masja“imamo strasni hod konvertirstva svih fela!Strasna sudbina malog plemena o cemu je nas Najveci a za tebe i slicne tebi „Pjesnik genocida“kazivao i upozoravao na nasu tesku kob,KOB KONVERTIRSTVA kome i ti tz.“masja“pripadas i cinis sve da i mi ,ciji su pretci stvarali ovu drzavu budemo isti kao vi!Nikada!Kada bi mi bili kao vi danas o Crnoj Gori ne bi bilo price ,to sigurno i ti dobro znas i svi tvoji.koji su cinjeli sve da nas nema!Sada je vrijeme konvertita svih fela u ovim brdima,uzivaj jos malo ,ali ne za dugo !Nije ovo prvi put a ni zadnji ,ispravice bozija sila ovaj grijeh ,ona je jaca od svih „saveza“mali „masja“,o dobro utuvi ,docice i novo „badnje“vece budi siguran!

  2. IZRICU NA OVOJ „PARADI PONOSA“NA CETINJU OVI LIKOVI IZ NEKIH DAVNIH PROSLIH VREMENA „VELJE“BESJEDE!KAZU „OVO JE MOZDA I NAJZNACAJNIJI DAN U ZIVOTU PLEMENA“,PA KAZE „STANISTA“?KOLIKO ZNAMO STANISTE JE NEDEFINISANO I NEUSTALJENO MJESTO PRVOBITNIH ZAJEDNICA LJUSKOGA RODA,NESTO KAO PECINA,SKRIP,ZAVJETRINA,SAVARDAK,GRM?IZGLEDA DA TA RIJEC IM SE NEZNAVCIMA OTELA KAO NAJPRIKLADNIJA ZA NJIHOVO ZLOCINACKO CINJENJE!ONI TOLIKO PLJUJU PO NASIM MOZGOVIMA DA VJERUJU DA OD NJIH POCINJE PRVOBITNA ZAJEDNICA ,DA PRIJE NIJE BILO NISTA!ZAISTA RADI SE O BOLESNIM UMOVIMA I PRIJE NEGO STO BUDU ODGOVARALI ZA VRACANJE NARODA NA NIVO PRVOBITNE ZAJEDNICE SVE OVE TUZNE KARIKATURNE LIKOVE TREBA „OBRADITI „U DOBROTI UZ POMOC „SAVEZNICKIH“STRUCNJAKA!

  3. Baboviću kućiću , interesantno je da vazde , vi novo ćetnici , imate potrebu da za današnju problematiku tražite odgovore neđe u prošlosti ?
    Čemu to ?
    To se tada dogodilo i kraj .
    Današnje vrijeme ima druge izazove , ništa nije ni malo slično sa bilo čime iz prošlosti , sve je drugačije , pa zašto onda odgovare tražiti u prošlosti ?
    E sad , kao Beranac pisati o Cetinju je malo pretenciozno , mogao si realnije , kad se već želiš baviti prošlošću , opisati onaj skup u Berane kada P.Đurišić drži govor , a iza njega ga kontroliše fašistički namjesnik Pircio Biroli !
    Eto mene je baš interesovalo kad je nastala ta fotografija , što je zborio Pavle , a što Biroli , jesu li posle zajedno ručali , jesu li jeli paste ili jagnjetine ?
    E to bi bila tema !
    A ovu si promašio , čuj „Berane i Cetinje se nijesu nikada slagali“ , nijesu to dvoje čeljadi pa da se ne slažu , no gradovi sa desetine hiljada čeljadi , jeli se baš ne slaže svaki Beranac sa svakim Cetinjaninom , ili si pobrkao ?

  4. Срамнија већ и по томе што онда ниије владала латиница као данас, већ ћирилица.
    Срамна влада Ђукановић Мила која слама Црној Гори крила.

  5. Цетиње је данас другачије него 1941…

    ???

    Брат,у тешкој си заблуди.И то није проблем,проблем је када неке друге желиш да убиједиш у те своје делузије.

    ДФ је направио тешки политички промашај одласком на Цетиње,ваљда у намјери да испуни нека своја обећања дата…коме год,али Цетињани су данас остали кући због ДФ-а што се бјелодано видјело по „масовном“ одазиву грађана самозване долине Богова.на анти-НАТО скупу.

    Једно је надати се , а друго је бити наиван.

    Срби,свога посла!

  6. „На Цетиње“ по задњем попису (2011) живи 90% Црногораца.

    Срби,свога посла.

  7. SAMO ME INTERESUJE KO IGRA SADA ULOGU MACOLINIJA?DRUGO JE SVE ISTO !MACOLINI U PISMU SVOM PRIJATELJU U RIM PISE DA MU JE ZA OVIH POLUDIVLJIH GORSTAKA JER KAZE UZELI SMO IM POLA DRZAVE I DALI SIPTARIMA I CAK UZELI SMO IM I SOLANU U ULCINJU PA CE STOKA SVA DA IM SKAPA.TOLIKO OD MACOLINIJA KOJI JE VIDITE BAR IMAO LICNU SAMILOST PREMA NESRECNOM I ZAOSTALOM NARODU!DANAS NE CUJEMO NIKOGA DA IMA BAR MALO SAZALJENJA PREMA OVOM ISTO TAKO ZAOSTALOM I IZLUDJENOM NARODU!

  8. +…“Quo vadis ?

    Ђе ћеш?

    -на Западу. Данас. Немачка, малопре

    https://www.rt.com/news/386418-germany-full-face-veil-ban/?utm_source=browser&utm_medium=aplication_chrome&utm_campaign=chrome

    http://www.france24.com/en/20170428-german-mps-approve-partial-ban-islamic-veil-burqa

    +Lavrov on „Pussy Riot“ | С.Лавров о „Пусси райот“

    https://www.youtube.com/watch?v=EfL_bErhJ0w

    +правно стање нашег стања, на македонски случај, исто вреди укруг

    …“тражила од председника македонске државе да мандат за састав нове владе преда Зорану Заеву, јер како је том приликом истакла, „демократска правила предвиђају поштовање воље већине и позивамо председника Ђорђа Иванова да преиспита своју одлуку о додељивању мандата за формирање владе”.3) Своју политички храбру одлуку Ђорђе Иванов је у најкраћем образложио тиме што мандат за састав владе не може да уручи коалицији која је окупљена око једног противуставног програмског документа, тзв. Тиранске платформе.4) Ово је сасвим у складу са начелом владавине права, које се пре свега изражава кроз принцип апсолутне суперматије (превласти) закона над самовољом појединца. У државама које имају устав, каква је и Македонија, слобода законодавца (парламента) је ограничена уставним нормама као lex superior. Једном речју, начела законитости и уставности су средства која по речима, Ханса Келзена, „самоограничавају демократију да ова саму себе не би разорила”.5) Позивајући се на овог класика западне правне мисли, Ђ. Иванов је морао да подсети Могеринијеву да у условима владавине права воља парламентарне већине не може да буде старија од устава.

    Међутим, када је у питању примена западних вредности на Балкану, од онога што је Иванов рекао, много је битније оно што је Могеринијева прећутала. Њен став да у парламентарним системима, какав постоји и у Македонији, важи „демократско правило” да мандат за састав владе добија странка или коалиција која обезбеди већину у парламенту само је делимично и условно тачан.

    Како је В. Британија колевка парламентаризма, онда при утврђивању „демократских правила” која важе у овом систему власти треба поћи од британске теорије и праксе као својеврсног еталона. У најкраћем, парламентарни режим је такав облик власти у коме је парламент центар политичког живота, па влада, као орган извршне власти, мора да ради не само у складу са законима, већ и у складу са вољом парламентарне већине. Сходно томе, владу саставља странка или коалиција која има парламентарну већину, а председник владе и министри остају на положајима док уживају подршку парламентарне већине. Иако је жижа политичког живота и носилац законодавне власти, парламент нема оригинерну власт, већ је он, сходно теорији народне суверености, носилац делегиране власти коју путем слободних избора народ, као носилац оригинерне власти, преноси на парламент.

    Парламентарна пракса је показала да влада, односно партија која има парламентарну већину, често долази у искушење да води другачију политику од оне која је кандидована на изборима и којој су бирачи дали већинску подршку. Уколико би се то дозволило била би изиграна воља народа, као јединог изворног носиоца целокупне (суверене) власти, па би тако добили власт са фингираним легитимитетом. Да би отколнили овај недостатак парламентарног система Енглези уводе још у 19. веку тзв. теорију мандата, која данас у британском политичком систему има својство уставног обичаја.6) А оно што има снагу неприкосновеног принципа у колевци парламентаризма, требало би да важи и у државама које су преузеле енглески парламентарни модел организације власти. У најкраћем теорија мандата означава следеће: „Једна влада нема права да – она сама или користећи своју позицију у Парламенту – донесе неку значајнију одлуку за чије доношење јој бирачко тело на изборима није дало мандат. Узима се, у начелу, да су политичке партије дужне да у својим изборним програмима најаве све значајније мере које, ако добију већину на изборима, имају намеру да спроведу; у супротном, оне злоупотребљавају поверење бирачког тела. Бирачко тело ни једној партији не даје carte blanche за управљање земљом, него своје поверење ограничава постављањем одређених услова. Оно, дакле, хоће да зна како ће се земљом владати”….

    http://www.fsksrb.ru/fond-strateske-kulture/politika/janusovo-lice-evropskih-standarda-na-primeru-makedonije/

    +“Слобода је тешка а ропство лако“, Мило Ломпар, цитира речи Николаја Берђајева на трагу анализе Достојевског

    +Мило Ломпар: О слободи, политици и српском становишту!

    https://www.youtube.com/watch?v=b3dmNBPVZrs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *