ИН4С

ИН4С портал

Дан сјећања на страдање Народне библиотеке Србије (ФОТО)

IVAN TASOVAC
Централна манифестација обиљежавања Дана сјећања на страдање Народне библиотеке Србије у Другом свјетском рату одржана је данас на локалитету некадашње Народне библиотеке Србије на Косанчићевом венцу, преноси Танјуг.

Окупљеним грађанима, амбасадорима, писцима се прва обратила в.д. управника НБС Светлана Јанчић рекавши да је Народна библиотека Србије, најстарија и најугледија установа културе у држави, стециште знања, памћења и свести о значају и угледу институције и њеним одговорностима, дубоко укорењена у саму суштину националног бића и колективног идентитета.
OSTAVLJANJE KNJIGA NA RUSEVINAMA NBS

Током 182 године истрајног и посвећеног рада Народна библиотека Србије верно је делила судбину народа и земље, рекла је Јанчић и додала да је за време немачког бомбардовања Београда у априлу 1941. уз велике људске жртве и огромна разарања града, чије су последице још видљиве, у ваздушним нападима неповратно уништена драгоцена национална научна и културна баштина, прикупљана и чувана у Народној библиотеци од њеног оснивања 1832. године.
SRBIJA NBIBLIOTEKA STRADANJE SECANJE

Министар културе Иван Тасовац подсетио је да је у нацистичком бомбардовању у депоима и трезору НБС тог јутра страдало око пола милиона библиотечких јединица српског и страног порекла.

Била је то највећа и најдрагоценија збирка покретне културне баштине у овом делу ЕВропе. У пламену су нестале личне библиотеке Вука Караџића, Ђуре Даничића, Јанка Шафарика…уништена је непроцењива збирка картографског и графичког материјала, нестале су колекције средњовековних српских и оријенталних рукописа, без чијег познавања скоро да није могуће разумети векове наше и европске историје, рекао је Тасовац.
PERFORMANS DAH TEATRA

,,Изузетно богат и разнородан национални фонд тадашње Народне библиотеке Србије био је сведок динамичне и бурне историје ових простора, преплитања култура, традиција, језика, религија и идеологија. Управо због тога је уништење НБС један од највећих злочина почињених над покретном културном баштином у Европи током Другог светског рата“, рекао је Тасовац и додао да је тиме страдање НБС прерасло националне оквире и постало универзални симбол покушаја уништења и затирања културе, умјетности и науке.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *