ИН4С

ИН4С портал

Црна Гора у раљама корупције

1 min read

korupcija

Црна Гора је под све већим притиском Европске уније да искоријени политичку корупцију, оцијенио је британски истраживачки институт Економист интелиџенс јунит (ЕИУ).

Овај институт, аналитичко крило листа „Економист”, у извјештају о Црној Гори наводи да је Црна Гора отворила неколико поглавља у преговорима са ЕУ, али да ће врло комплексна бити поглавља 23 и 24.

Наводи се да се премијер Мило Ђукановић 2012. године вратио на државну функцију након двије године одсуства из Владе.

Позиција ДПС-а не може бити неуздрмана, као што је то било у прошлости, и то из неколико разлога. Црногорска власт је под притиском ЕУ да покаже већу вољу да се позабави корупцијом, деполитизацијом судства и да осигура слободу медија, наводи се у тексту.

Подвучено је да је у преговорима са ЕУ Црна Гора отворила преговоре у пет поглавља, укључујући поглавља 23 и 24, која се односе на судство, људска права, организовани криминал и корупцију.

Повећан степен транспарентности и већа могућност надзора над радом државних органа, као и могућност озбиљних истрага корупције на високом нивоу, представљају важан изазов за ДПС да опстане на власти, која траје више од двије деценије. Такође, Влада је под страним притиском да доведе до фискалне консолидације, мада ће раст пореских прихода вјероватно остати слаб, указао се у тексту.

Лондонски институт подсјећа да је ДПС, странка премијера Ђукановића, на власти од краја комунистичког режима, односно већ скоро 25 година.

Уз притисак Европске уније, како се истиче, постоје и све већи проблеми у коалицији на власти, гдје је Социјалдемократска партија била у савезу са опозиционом Позитивном на локалним изборима у Подгорици и успротивила се неким владиним пројектима.

Опозиција се надала да би потез СДП-а могао значити распад владајуће коалиције на државном нивоу и ванредне парламентарне изборе, али те наде су, макар засад, изневјерене, стоји у тексту.

ДПС и СДП су након вишемјесечне политичке кризе у Подгорици формирали локалну коалицију и најавили промјене у савезу на државном нивоу. Упркос томе што је НВО сектор истицао да би коалициони споразум могао да третира само три функције градоначелника, предсједника Скупштине главног града и секретара Скупштине, а да све остале функције иду на јавни конкурс, обје партије су буквално разграбиле функционерска мјеста.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Црна Гора у раљама корупције

  1. DA NEMA KORUPCIJE , ODAKLE BI IM BILO TOLIKO PARA DA PRAVE OVAKVE SVADBE ĐECI , DA IH ŠKOLUJU PO INOSTRANSTVU , DA BANČE PO KOCKARNICAMA DOMAĆIM I SVJETSKIM , DA LETE DRŽAVNIM AVIONIMA U TRGOVINU O SVIJETU , DA VOZE DRŽAVNA AUTA U PRIVATNE SVRHE , DA … DA …..

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *