ИН4С

ИН4С портал

Црна Гора: На рачун инвалида ушпарали 34,6 милиона евра

1 min read

Послодавци који не желе да запосле инвалиде су од 2009. до краја прошле године на име доприноса за професионалну рехабилитацију и запошљавање лица са инвалидитетом платили 36,5 милиона евра.

osobe-sa-invaliditetom

На рехабилитацију инвалидних лица утрошено је свега 1.972.313 евра, показују подаци Државне ревизорске институције, која је направила ревизију ефикасности коришћења тих средстава.

Према подацима Монстата из 2011. у Црној Гори 11 одсто укупног броја становника има потешкоће при обављању свакодневне активности због дуготрајне болести, инвалидности или старости, пишу данашњи штампани медији.

Колегијум ДРИ, у којем су др Бранислав Радуловић и Драгиша Пешић, у мишљењу наводи да Министарство рада и социјалног старања није било довољно ефикасно у реализацији мјера и активности из Стратегије за интеграцију особа са инвалидитетом и креирању планираног законског оквира.

Министарство, како наводе, до окончања ревизије од 29 мјера-10 је дјелимично реализовано и седам није.

Зато су им ревизори дали налог да реализују све мјере из Стратегије за интеграцију лица са инвалидитетом код којих је дошло до кашњења. Министарство такође није донијело сва планирана правна акта којим би се омогућило цјелисходније функционисање система професионалне рехабилитације и запошљавања лица са инвалидитетом.

Ажурни нијесу били ни ЗЗЗ и Фонд.

„Завод за запошљавање Фонд за професионалну рехабилитацију и запошљавање лица са инвалидитетом није био довољно ефикасан у предузимању активности у циљу обезбјеђења веће искоришћености средстава из доприноса за професионалну рехабилитацију и запошљавање ових лица“, констатовали су ревизори.

Заводу је дата препорука да редовно расписује јавне позиве за расподјелу новчаних средстава за финансирање грант шема и то најмање једном годишње, како би се финансирао већи број квалитетних пројеката и више пута годишње.

Фонд за професионалну рехабилитацију и запошљавање лица са инвалидитетом треба да обезбјеђује средства из свих извора дефинисаних законом и обезбиједи већи степен искоришћености средстава. Ревизори су наложили да институције у року од шест мјесеци извијесте ДРИ о предузетим радњама.

Савјет Фонда по закону треба да има девет чланова, од којих четири именују удружења лица са инвалидитетом, а по једног министарства рада и финансија, Завод, Синдикат и Унија послодаваца. Савјет се именује на четири године.

Посљедњи сазив савјета именован је 6. марта прошле године у саставу: предсједник министар рада мр Предраг Бошковић и чланови Тамара Ивковић из Министарства финансија, др Лариса Реџепагић из Министарства здравља, Тамара Милић из Министарства просвјете, Ђорђије Бошњак из Министарства правде, Иван Недовић из Министарства туризма, Бланка Радошевић-Маровић из Министарства за људска и мањинска права, Војислава Ђукић из Секретаријата за законодавство, Вукица Јелић, директорица Завода за запошљавање, Миленко Војичић НВО „Удружење Плегије“, Слободан Вуковић, НВО Савез удружења родитеља са тешкоћама у развоју ,,Наша иницијатива“ Веселин Јокетић, НВО Организације слијепих за Бар и Улцињ, Анка Ђуришић, НВО Националне асоцијације родитеља дјеце и омладине са сметњама у развоју ,,Нардос“, Јово Грубач, НВО ,,Сунчев зрак“.

Према подацима Фонда, за накнаде члановима комисије за професионалну рехабилитацију и савјета за пола године исплаћено је 17.266 евра.

Надзор над примјеном овог закона врши Министарство надлежно за послове рада и запошљавања.

Ревизија ДРИ обухвата период кад су на челу ресорног министарства били Миодраг Радуновић, Суад Нумановић и Предраг Бошковић. Министарка Зорица Ковачевић је именована ове године, умјесто министра Бошковића, али и за њеног мандата није потрошено на рехабилитацију инвалидних лица 5,5 милиона евра, колико је требало да буде прикупљено по закону.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *