ИН4С

ИН4С портал

ЦГО: Успоставити Дан сјећања на жртве тоталитарних режима

1 min read

Илустрација

Центар за грађанско образовање ЦГО апелује да се 23. август- Европски дан сјећања на жртве свих тоталитарних и ауторитарних режима обиљежава и у Црној Гори као начин трајног сјећање на жртве политичке репресије, а имајући у виду да је не мали број грађана Црне Горе био у позицији жртве претходног комунистичког режима.

“Црна Гора је имала процентуално највећи број политичких затвореника у озлоглашеном затвору на Голом отоку у Хрватској, једном од најбруталнијих мјеста страдања на којем су звијерски мучени и убијани тадашњи противници комунистичког режима. До данас у Црној Гори није донешен адекватан закон којим би се рехабилитовали и обештетили Голооточани или чланови њихових ужих породица, иако је Влада обећавала да ће ово питање уврстити на своју агенду, а на што је обавезује и Декларација из 1992. која је усвојена у Скупштини Црне Горе”, истакла је сарадница на програмима у ЦГО- у, Тамара Милаш.

Подсјећа да је Скупштина Црне Горе усвојила Резолуцију Парламентарне скупштине Савјета Европе из 2006. о међународној осуди злочина тоталитарних комунистичких поредака и Резолуцију о уклањању наслијеђа бивших комунистичких тоталитарних система, што додатно обавезује на установљавање дана сјећања.

Осим тога, додају из ЦГО- а, Европски парламент је донио препоруку којом је нагласио да свака земља треба да одреди вријеме и начин обиљежавања сјећања на жртве тоталитарних режима и то прилагоди сопственој историји и традицији, што је међународни стандард који би се требао нужно поштовати.

“С тим у вези, Црна Гора има обавезу памтити црногорске жртве комунистичког режима, одавањем почасти, а поготово за страдале на Голом отоку, као и другим жртвама комунистичког режима и ратова”, казала је Милаш.

Култура сјећања, оцјењује она, битан је елемент суочавања са прошлошћу и њоме се на одређени начин доприноси задовољењу правде за жртве.

“Стога је важно показати већи степен политичке воље да се континуирано спроводе активности у циљу развијања културе сјећања и јачања мира, а што ће ЦГО радити и убудуће, самостално или у партнерству са организацијама у Црној Гори и регион”, поручила је Милаш.

Декларацијом Европског парламента од 23. септембра 2008. године, 23. август проглашен је Европским даном сјећања на жртве стаљинизма и нацизма, а потврђен је и Резолуцијом Европског парламента о европској савјести и тоталитаризму 2. априла 2009.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *