ИН4С

ИН4С портал

ЦГО, УМХЦГ и МАНС организују округли сто о амандманима на подзаконска акта ДИК-а

1 min read

ЦГО, УМХЦГ и МАНС позвали су јавност на округли сто посвећен презентацији амандмана на подзаконска акта Државне изборне комисије које је урадила њихова Радна група. Поред три организатора, у раду радне групе учествовали су представници већине парламентарних партија као и НВО ЦДТ и ЦЕМИ.

Округли сто одрзаће се сјутра у 12 часова у у хотелу „Рамада“ у Подгорици и најављен је као завршна фаза јавне расправе, за представнике ОИК-ова и политичких партија из централних црногорских општина. Остатак саопштења преносимо у цјелости.

„Радна група за анализу и унапријеђење подзаконских аката Државне изборне комисије (ДИК), коју су успоставили Центар за грађанско образовање (ЦГО), Удружење младих са хендикепом Црне Горе (УМХЦГ) и Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) спровела је пет јавних расправа на сјеверу и југу Црне Горе и добила подршку за све предложене амандмане, а посебно за оне чијим би се усвајањем, по први пут, дефинисале процедуре на основу којих се разматра основаност приговора за повреду бирачког права.

У оквиру пет јавних расправа које су одржане у сјеверним и јужним црногорским општинама: Жабљаку, Беранама, Колашину, Бару и Тивту представници Радне групе претходних дана сусрели су се са око 70 чланова општинских изборних комисија и представника политичких партија, те том приликом размотрили све нацрте амандмана и прикупили додатне препоруке и сугестије за унапређење изборног процеса.

Тако, амандмани чијим би се усвајањем, по први пут, дефинисао процес разматрања основаности приговора за повреду бирачког права наишли су на пуну подршку на терену, због тога што надлежним изборним комисијама стављају на располагање низ механизама на основу којих могу да утврде да ли је неки приговор због повреде бирачког права основан, чиме би се коначно избјегло политичко одлучивање о изборним неправилностима и прегласавање у органима за спровођење избора.

Такође, на велику подршку наишли су и амандмани чијим би се усвајањем додатно оснажила тајност гласања, прије свега у дијелу обавеза општинских изборних комисија да, прије дана за гласање, осигурају да су камере на бирачким мјестима, ако их има, стављене ван функције и у дијелу обавезног информисања изборних комисија о ситуацијама када постоји сумња да се на бирачким мјестима незаконито пописују бирачи који су гласали.

Подршку на терену добили су и бројни амандмани чијим би се усвајањем и примјеном у пракси побољшала могућност самосталног гласања особа са инвалидитетом, као и амандмани којим су детаљно прецизиране одредбе које се тичу електронског уређаја за идентификацију бирача.

Поред предложених амандмана, највећи број учесника јавних расправа указао је на то да Закон о избору одборника и посланика садржи низ правних празнина и недоречених одредби које његову примјену значајно отежавају, те да је одмах након избора потребно ући у процес измјена закона, на исти начин као што је то рађено са подзаконским актима у оквиру Радне групе ЦГО-а, УМХЦГ-а и МАНС-а – уз широке консултације са свим заинтересованим субјектима, првенствено органима за спровођење избора на државном и локалном нивоу, свим политичким субјектима, невладиним организацијама, међународним организацијама и струковним удружењима.

Радну групу коју су основали ЦГО, УМХЦГ и МАНС, поред организатора, чине још и представници следећих политичких субјеката и организација цивилног друштва: Демократска партија социјалиста (ДПС), Социјалистичка народна партија (СНП), Социјалдемократска партија (СДП), ДЕМОС, Социјалдемократе Црне Горе (СДЦГ), Позитивна Црна Гора (ПЦГ), Бошњачка странка (БС), Демократска Црна Гора (Демократе), Грађански покрет уједињена реформска акција (ГП УРА), Либерална партија (ЛП), ФОРЦА, Албанска алтернатива (АА), Центар за демократску транзицију (ЦДТ) и Центар за мониторинг и истраживање (ЦеМИ).

Конституисање и рад Радне групе дио је пројекта Поштени избори слободни од корупције који финансира Европска унија.“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *