ИН4С

ИН4С портал

ЦГО: Министарство просвјете обесмишљава процес сарадње Владе и НВО сектора

1 min read

Илустрација

Центар за грађанско образовање (ЦГО) изненађен је чињеницом да је Влада јуче, 7. јула 2016, на 164. сједници, усвојила Стратегију развоја високог образовања 2016-2020. године, а да тај документ у форми у којој је усвојен нијесу видјели сви чланови Радне групе која је наводно радила на овом документу, саопштила је данас Снежана Калуђеровић, координаторка програма и чланица Радне групе за израду Стратегије развоја високог образовања 2016-2020. Она је истакла да се тиме прокламована сарадња Владе и НВО сектора обесмишљава и да овај примјер указује на све израженију тенденцију урушавања, иначе тешко успостављених, механизама сарадње Владе и НВО сектора.

Остатак саопштења Калуђеровић преносимо у цјелости:

Радна група коју је надлежно Министарство просвјете формирало има, између осталих, и једну представницу из НВО сектора, али она није добила од предлагача односно Министарства просвјете верзију овог стратешког документа која је послата Влади на усвајање.

ЦГО цијени да је недопустиво да се чланови радних група упознају са коначним текстовима на којима мјесецима раде кроз средства јавног информисања или кроз већ усвојене документе. Тиме се прокламована сарадња Владе и НВО сектора обесмишљава, а они чланови радних група који заиста покушавају да раде и доприносе унапријеђењу квалитета јавних политика понижавају.

Појашњења ради, представница ЦГО-а је уредно послала сугестије на Стратегију 13. јуна 2016, а последњу верзију је добила на увид 15. јуна 2016, без суштинских промјена. Тај документ је садржао 32 стране, и није га пратио никакав акциони план за спровођење стратегије. Усвојени документ има 55 страна, прати га акциони план у чију израду нијесу били упућени нити укључени чланови радне групе или бар поједини који долазе из НВО сектора што демонстрира нетранспарентно и селективно поступање од стране предлагача при процесу израде овог документа, али и кршење законских прописа.

ЦГО указује да је, иначе, много више времена одвојено за формирање Радне групе за израду овог документа него што је трајао сам рад на истом, а то већ отвара и питање стварне намјере предлагача, као и професионалности у приступу који се показао неозбиљним и манипулативним. Такође, треба напоменути да је ова Радна група почела са радом без јасних методолошких упутстава од стране Министарства просвјете, па је током рада свако од чланова Радне групе свој допринос, у оквиру задужења на задату тему, слао на начин за који је сматрао примјереним, а без координирајућих консултација.

Коначно, и поред бројних захтјева, чланица Радне групе из ЦГО-а није успјела добити од Министарства просвјете ниједан записник са ријетких састанака те Радне групе, што је прилично неубичајено.

ЦГО ради пуне информације обавијештава јавност, али и друге заинтересоване стране које прате односе Владе и НВО сектора да овај примјер указује на све израженију тенденцију урушавања, иначе тешко успостављених, механизама сарадње Владе и НВО сектора у процесима обликовања јавних политика, а никако не доприноси јавном интересу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *