ИН4С

ИН4С портал

ЦГО: Искористити потенцијале ОЦД-а за побољшање квалитета рада Јавне управе

1 min read
Владимир Јокић, предсједник Општине Котор, оцијенио је да треба интензивније радити на упознавању грађана са њиховим правима и инструментима које могу користити ради прибављања информација.

Центар за грађанско образовање (ЦГО) организовао је данас други по реду округли сто „Имам право да знам“ у Котору, у сарадњи са Телевизијом Котор, а на којем је, између осталог, закључено да је за побољшање квалитета рада органа локалне самоуправе неопходно искористити потенцијале организација цивилног друштва, саопштио је сарадник на програмима Милош Кнежевић. 

Округли сто је отворила Мира Поповић, сарадница на програмима у ЦГО-у, која је том приликом напоменула да „кроз пројекат ‘Имам право да знам’ ЦГО жели да укажемо на онај редосљед који се код нас често заборавља: органи јавног сектора су ти који треба да буду у служби грађанима а не да постоје себе ради или позиција које се у њима креирају“.

Владимир Јокић, предсједник Општине Котор, оцијенио је да је искуство Општине кад је ријеч о овом питању, за вријеме његовог мандата, сасвим задовољавајуће, уз напомену да треба интензивније радити на упознавању грађана са њиховим правима и инструментима које могу користити ради прибављања информација.

„Али и поред свих законских рјешења, повремено долази до злоупотреба, чега смо и сами свједоци,“ навео је Јокић.

Главни аминистратор Општине Котор, Вељко Вујовић, нагласио је да „важност ове теме утиче и на саму садржину и ефикасност спровођење одлука“. Вујовић је казао и да су у Општини Котор изузетно отворени за сарадњу, као и да је број захтјева на које су одговорили у порасту, уз напомену да се на сајту Општине налазе сви потребни документи за остваривање права на приступ информацијама.

Ниједан документ не би смио бити означен степеном тајности

Љиљана Поповић Мошков, потпредсједница Општине Котор, саопштила је да „нити један документ локалне самоуправе не би смио бити означен степеном тајности, из разлога, што се ради о подацима који морају бити доступни свим грађанима“. Она је подсјетила и да су кроз успостављање сервиса 48 сата, који пружа тражене информације у року од 48 сати показали напредак и жељу за већом транспарентношћу у раду саме Општине.

Синиша Луковић, новинар НД Вијести, оцијенио је да је ова управа у Општини Котор у односу на претходне двије, показала завидан ниво транспарентности у самом раду.

Раденко Лацмановић, члан Савјета Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама, оцијенио је нова рјешења Закона о слободном приступу информацијам проблематичним, али је, притом и појаснио на које се све начине могу избјећи честе грешке које подносиоци захтјева праве али и органи, са друге стране, у посједу информација.

Симеона Беговић, одговорно лице за доношење рјешења по захтјеву за слободан приступ информацијама у Општини Котор, навела је да је „циљ рада локалних самоуправа да подносиоцима захтјева дају провјерљиве и тачне информације које треба учинити лако доступним свим грађанима“. Она је саопштила и да је улога НВО сектора од круцијалног значаја у информисању грађана, као и да у раду Општине Котор и поред напретка има мјеста за унапрјеђења.

Програмска директорка НВО EXPEDITIO – Центар за одрживи просторни развој, Биљана Глигорић, истакла је да се „ради о систему у којем немамо информисане грађане о основним питањима која се њих тичу, али и да на другој страни имамо и искључивање НВО из рада органа и неуважавање њихових приједлога“.

Татјана Црепуља, одброница СО Котор, указала је да је неопходно укључити што више грађана у процесе доношење одлука на локалном нивоу, али и учинити локалне сервисе приступачнијим и ажурнијим на потребе грађана.

Драгана Кнежевић, предсједница МЗ Котор, истакла је да је неопходно „радити на континуираниој едукацији и информисаности грађана о њиховим правима и обавезама на локалу.“

Драгица Перовић, предсједница СО Котор, изразила је наду да ће питање Закона о слободном приступу информацијама унаприједити и измијенити и истакла је да ће службе Скупштине општине Котор радити на правовременом обавјештавању свих подносилаца захтјева о њиховом поднеску.

Округли сто је окупио 25 учесника, представника медија, институција, представника локалних НВО-а као и заинтересованих грађана ове општине.

Округли сто „Имам право да знам“ други је по реду овакав догађаја који ЦГО организује са партнерима у оквиру пројекта „Имам право да знам – Одговорне општине у служби грађана!“ који се финансира из средстава Еврпске уније и кофинансира из средстава Краљевине Холандије, у оквиру ширег регионалног пројекта WeBER (Western Balkans Enabling Project for Civil Society Monitoring of Public Administration Reform.

Циљ пројекта „Имам право да знам – Одговорне општине у служби грађана“ је давање доприноса унапређењу одговорности и транспарентности локалних самоуправа у Црној Гори у складу са принципима доброг управљања, који ће се остварити кроз оснаживање сарадње између националних и локалних невладиних организација и локалних медија, у заједничком праћењу спровођења и редовном обавјештавању о стању у области примјене Закона о слободном приступу информацијама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *