ИН4С

ИН4С портал

ЦГ: Због трговине људима за 11 година осуђене 34 особе

1 min read

У Црној Гори је од 2004. године до данас регистровано 38 жртава трговине људима, а 34 лица односно трафиканта су осуђена на затворску казну, подаци су Канцеларије за борбу против трговине људима.

trgovina ljudima

У истом том периоду, Управа полиције је поднијела 22 кривичне пријаве против трговине људима и једну због трафикинга дјецом ради усвојења.

Подаци који су представљени на недавно одржаном семинару у Милочеру под називом „Улога медија у борби против трговине људима” у организацији Владе и ОЕБС-а свједоче и да су државни тужиоци подигли 20 оптужница против 59 лица и шест против особа због трафикинга над дјецом ради усвојења.

Представница ове Канцеларије је на семинару Тијана Шуковић казала да је тако код надлежних судова било у раду укупно18 предмета за трговину људима, од којих је свих18 правоснажно ријешено.

“Што се тиче жртава трафикинга, углавном су то биле стране држављанке осим у осам случајева. Просјечна њихова старост је између 17 и 25 година, а било је и девет маљољетница од 12 до 17 година старости”, навела је она и истакла да су жртве трафикинга углавном из Србије, са Космета, Босне и Херцеговине, Украјине и Бангладеша.

Што се тиче профила трафиканата, Шуковићева наводи да су трафиканти обично мушког пола, да имају од 30 до 60 година и да су претежно из Црне Горе, Србије, Косова, Албаније, Хрватске и Украјине.

Оно што је посебно забрињавајуће и алармантно јесте да криминалне групе широм свијета на рачун трафикинга зараде до 12 милијарди долара, а подаци Уједињених нација говоре и о цифри од 2,5 милиона људи који су жртве ове глобалне појаве. Дјеца и жене су најчешће мете и користе их махом у сексуалне сврхе, док се приморавају да шверцују дрогу, просе, често без знања о стварима за које раде и које слиједе. За Црну Гору, како су поручили са овог семинара, нема превелике опасности што се овог феномена тиче. Оцијењена је као земља транзита, а мање као земља поријекла или дестинације за жртве трговине људима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *