ИН4С

ИН4С портал

Четрдесет осам жена на свету добило је Нобелову награду

1 min read
Нобелову награду, која важи за једну од напрестижнијих у свету, у последњих 116 година добило је 48 жена.

На Међународни празник -Дан жена треба истаћи да је Нобелову награду, која важи за једну од напрестижнијих у свету, у последњих 116 година добило 48 жена. Оне су добиле 16 награда за мир, 14 за књижевност, 12 за медицину или физиологију, четири награде за хемију, две за физику и једну награду за економију.

Мушкарци су „јачи пол“ и у освајању ове награде која се додељује из Фонда „Алберта Нобела“ од 1901. године, па су је добили чак 822 пута.

Нобелова награда намењена је оним појединцима или организацијама који су стекли највеће заслуге на подручју физике, хемије, медицине или физиологије, књижевности, те миротворцима који су допринели разумевању међу народима, миру и разоружању. Награду додељују Краљевска шведска академија, Каролиншки медицинско-хируршки институт, Шведска академија и Норвешки одбор за доделу Нобелове награде.

Једина жена која је добила Нобелову награду два пута је научница Марија Кири.Она је прва добитница Нобелове награде и једина жена која је престижну награду освојила два пута. Прву награду добила је 1903. за физику, а 1911. године за хемију.

Најмлађа добитница Нобелове награде за мир је активисткиња Малала Јусуфзаи. Она је освојила Нобелову награду за мир 2014. године када јој је било свега 17 година. Изјавила је да ће награду од осам милиона круна (око 641.000 евра) поклонити школама у Пакистану.

Тавакол Абдел Салам Карман прва је жена која је у арапском свету добила Нобелову награду за мир. Награда јој је додељена 2011. године због доприноса јачању улоге жене у друштву.

Селма Лагерлоф је 1909. године добила Нобелову награду за књижевност и постала прва жена и прва шведска књижевница којој је то пошло за руком.

Биохемичарка Герти Тереса Кори Нобелову награду за физиологију или медицину, заједно са супругом Карлом Фердинандом Коријем и физиологом Бернардом Албертом Хусајом, добила је 1947. године.

Прва жена из Африке која је добила Нобелову награду за мир је Вангари Матаи. Награду је добила 2004. године због доприноса одрживом развоју, демократији и миру.

Виролог Франсоаз Баре Синуси Нобелову награду за физиологију или медицину добила је 2008. године за рад на препознавању вируса ХИВ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *