ИН4С

ИН4С портал

Буквић: Студентима треба рећи истину, а не политичке закључке

1 min read

Стварно се нешто чудно дешава када Комуникациони тим мисли да неко може да утиче на студенте да промјене своје утиске са семинара „Евроатлантизам-сигурна лука“. Ја нисам могао да знам који су утисци студената, па је сувишно и помислити да сам могао да утичем на њих. Наметање воље је добро познато, комуникационом тиму и зна како се то ради, казао је Зоран Буквић, члан УО НВО „Покрет за неутралност“. Он је додао и да ће Црна Гора морати за одбрану, ако буде чланица НАТО-а, у 2020. години да издвоји око 92 милиона еура, или око 56 милиона више него у 2014. години

Zoran Bukvić

Буквић је раније оцијенио да Комуникациони тим и даље покушава да испира мозак грађанима Црне Горе убјеђујући их у нешто што они неће, не либећи се да за то користи огромна средства пореских обвезника.

На то су из Комуникационог тима саопштили да Буквић покушава да утиче на студенте да промијене утиске са семинара „Евроатлантизам-сигурна лука“, чијом су организацијом и едукативним карактером сви били задовољни.

Буквић је данас демантовао тврде Комуникационог тима.

„Сматрао сам да студентима треба рећи праву истину, аргументе, а не политичке закључке, како би они сами формирали утиске. Студенти су заслужили да чују истину, па сам само њу покушао да изнесем у тексту. Није ми била намјера да на било који начин утичем на студенте. У циљу истине поновићу неке аргументе, а закључке препуштам студентима“, казао је Буквић.

Он подсјећа да је подршка грађана у Албанији и Хрватској за НАТО, 2008.године, годину дана прије уласка, била око 95, односно око 65 одсто.

Ако је у Црној Гори подршка око 35 одсто, ваљда то није иста подршка као у наведеним државама. Неће се по аутоматизму послије уласка Црне Горе у НАТО повећати стране директне инвестиције. У Хрватској економија пада од 2009. године и за то вријеме је изгубила 13 одсто БДП“, објашњава Буквић.

Како је нагласио, НАТО је склон војним интервенцијама без одлуке Савјета безбедности Уједињених нација.

„Зар о томе не говоре подаци да је НАТО у периоду од 1998. до 2001. године извео осам војних интервенција без сагласности Савјета безбедности“, питао је Буквић.

Према његовом мишљењу, требало је рећи студентима да је НАТО веома скуп.

„Ове године за одбрану је планирано око 36 милиона еура. Како је у Велсу донет закључак да државе НАТО савеза 2020. године издвајају најмање два одсто БДП за одбрану, на основу Стратегијског прегледа одбране Црне Горе (2013.) и процјењеног БДП, Црна Гора ће морати за одбрану, ако буде чланица НАТО, у 2020. години да издвоји око 92 милиона еура, или око 56 милиона више него у 2014. години“, тврди Буквић.

Он додаје да је требало студентима објаснити на који начин се милитаризацијом, коју пропагира Влада Црне Горе, брани демократија, да би могли да формирају утиске.

„У саопштењу се наводе и моји чланци из 2008. године и касније, што ми је посебно драго јер се читају. Као слободан грађанин, нисам институционално никоме припадао, нико ме није плаћао, нити сам имао обавезе према било коме, слободно сам писао и аргументе и „за“ и „против „ НАТО“. Сигурно да је у држави гдје је све или “бијело“, или „црно“, то чудно. Вољан сам Комуникационом тиму да изворно, без скраћења, додатих закључака, наслова и поднаслова, доставим све оно што сам до сада написао“, поручио је Буквић.

Он је казао да се ове године прикључио НВО „Покрет за неутралност Црне Горе“ и да ће убудуће писати само против НАТО савеза.

„Комуникациони тим бих замолио да из појмовног одређења ријечи неутралност не изводе погрешне закључке. Наравно, ако сте члан УН, сјутра ЕУ, Партнерства за мир и других организација, држава није неутрална. Ми све наведено поштујемо, али се залажемо за хумани однос са свима и да Црна Гора у миру не треба да припада ни једном војном савезу, па био то и НАТО савез“, рекао је Буквић.

Добро је, оцјењује он, што је Комуникациони тим ажуран и прати све оно што се каже о НАТО савезу.

„Па би требао да буде досљедан и када је реч о учеснику семинара, уваженом професору из Загреба, Влатку Цвртили. Овом приликом их подсјећам да је Цвртила 2004.године издао књигу „Хрватска и НАТО“, па би било академски и професионално да су студентима из ње понешто рекли, или у јучерашњем саопштењу то и написали. Ако су могли мене да цитирају, могли су и Цвртилу. Али, наравно, лицемјерју, вулгарности и склоности лажима и подметању, оних који воде Комуникациони тим, нема краја“, рекао је Буквич.

Он је навео неке аргументе Цвртиле „против“ НАТО-а које је написао у књизи.

„НАТО је остатак хладног рата и након распада источног војног савеза потпуно је изгубио смисао. НАТО није ефикасан у борби против савремених терористичких претњи. Интервенције на Балкану су значиле остварење геостратешке контроле тог простора. НАТО је у суштини недемократска институција. Ширење НАТО израз је геополитичког интереса САД. Чланство у НАТО није никакав услов за улазак у ЕУ. Уласком у НАТО повећава се ризик малих држава да постану циљеви терористичких организација итд“, цитирао је аргументе Буквић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *