ИН4С

ИН4С портал

Брисел о црногорском правосуђу: Слаби резултати у борби против криминала

Катнић, Станковић и Пажин

Биланс резултата је ограничен у појединим областима сузбијања корупције, одузимања имовине стечене криминалом, те у вези насиља над новинарима, трговине људима и прања новца, указала је Европска комисија (ЕК).

Незванични радни документ Европске комисије за поглавља 23 и 24 је објављен на сајту Министарства европских послова. Поглавља 23 и 24, која се односе на правосуђе и основна права, те правду, слободу и безбједност, централна су у приступним преговорима Црне Горе са ЕУ.

Према наводима из извјештаја ЕК, допуне закона о специјалном државном тужилаштву, којима су надлежности за кривична дјела везана за октобарске парламентарне изборе пребачене на специјалног тужиоца, довеле су до значајног повећања ионако великог обима посла Специјалног државног тужилаштва.

Упркос одређеном напретку, финансијске истраге се и даље не покрећу систематично у случајевима корупције. Недостатак вјештина за вођење финансијских истрага у полицији и тужилаштву треба као приоритет рјешавати кроз посебно усмјерену специјализовану дугорочну обуку, навела је Европска комисија.

Истакнуто је да је почетни биланс остварених резултата за истраге, кривично гоњење и коначне пресуде у случајевима корупције на високом нивоу успостављен током 2016. али сада треба додатно да се консолидује.

Након прве коначне и правоснажне пресуде у случају корупције на високом нивоу у фебруару 2016. године (случај „Кошљун) донијето је још 14 коначних и правоснажних пресуда током исте године на основу споразума о признању кривице, закључених с осам физичких и четири правна лица.

Казне затвора које је суд до сада изрекао након закључивања споразума о признању кривице варирају од шест мјесеци до три године и осам мјесеци. Пресудама донесеним у овим предметима предвиђа се и повраћај имовине или плаћање финансијске надокнаде оштећеним општинама у укупном износу од више од 23 милиона евра.

Истакнуто је да је досад служење затворске казне почело шест лица осуђених у случајевима корупције на високом нивоу 2016. године. Изнијет је и податак да је одузета имовина у вриједности 673.327 евра, те да је та мјера наложена по први пут у два случаја корупције на високом нивоу.

Потребно је, међутим, значајно да се побољша биланс остварених резултата када је ријеч о привременом и трајном одузимању имовине. У току су финансијске истраге против 72 лица у вези једног од случајева корупције на високом нивоу, пише у извјештају.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Брисел о црногорском правосуђу: Слаби резултати у борби против криминала

  1. Лицемјерје запада. Хаг је као поштен суд или гдје су им судови због Милових цигарета..Нема их када спроводи латинизацију Цг..све иста багра.. Кадија те тужи кадија ти суди, сила Бога не моли, не треба се заваравати о томе..све је исто као увијек! Правда се селективно спроводи над сиротињом а министар може да прегази дијете и никоме ништа.

    1. Ја јуче у опћину једва ушао у шорцу а Николић са лажном дипломом био предсједник и никоме ништа..или Филарет владика без дана факулетета све са десеткама у индексу! Такви су и докторати ових етничких Титогроаца,све празне титуле по пол.линији!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *