ИН4С

ИН4С портал

Босна каска у фашизму за Хрватском и Црном Гором

1 min read

Босна каска у фашизму за Хрватском и Црном Гором које су инаугурисали фашизам кроз дневно политичко дјеловање елита на власти.

„Напреднија“ у покушају промјене националног кода, језика, цркве, писма је свакако Црна Гора која сљедбенике фашизма системски пропагира, као на примјер Секулу Дрљевића.

Након што су имена народних хероја и антифашиста на улицама и трговима замијенили личностима сумњиве прошлости и „мултиетничко“ Сарајево почело је сличан обрачун и с називима школа.

Скупштина Кантона Сарајево, у другом покушају, одлучила је да Основна школа „Доброшевићи“ у општини Нови Град, убудуће носи име „Мустафе Бусулаџића“ активисте „Младих муслимана“, који је уочи Другог свјетског рата и током њега отворено подржавао профашистичке и антисемитске ставове. Првенствено против Јевреја.

Жестоко се борио против еманципације жена, а сваку која је одмакла даље из породичног дома и кухиње – частио је погрдним именима. Величао је Хитлерове идеје о новом свјетском поретку. Радио као новинар у фашистичком Риму. Био је и полиглота и писац. Стријељан је након Другог свјетског рата. И као такав, улицу у Сарајеву одавно је добио. А ускоро ће „красити“ и школу.

У наводном мулти – граду нема више ни Ђуре Пуцара Старог, Булевара Авноја и бројних других симбола антифашизма. Загубли се негдје између „Зелених беретки“, „Пута младих муслимана“, „Златних љиљана“, Нусрета Шишића, Бусулаџића…и оних из истог ешалона нових бошњачких вриједности.

Сличне примјере имамо и у нашем Улцињу.

Подсјетимо, Уставни суд Црне Горе одлукама од 26. децембра 2003. и 4. јула 2005. године, утврдио је да Одлука о именовању улица и тргова на територији Улциња, коју је донијела Скупштина Општине на сједници 7.маја 2002.године и 2.новембра 2005.године, нијесу у сагласности са Уставом Републике Црне Горе и законом, и да престају да важе.

Тим одлукама називи улица, које су носиле имена истакнутих појединаца и јединица из времена НОБ-а, замијењени су именима личности искључиво из албанске историје, али међу називима улица има сарадника фашиста попут имена Цафа Бега. Улица 26. новембар, која је носила име по дану када је ослобођен Улцињ, промијењена је у назив Улица Хафиз Али Улћинаку, по човјеку који је дао велики допринос јачању исламског и националног идентитета Албанаца. Такође, Улица Ћазим Ресулбеговић, која је носила име значајног учесника у народноослободилачком покрету, којег је на скадарском мосту стријељао озлоглашени злочинац Хасан Јусуф, те Улица Четврте пролетерске црногорске бригаде НОВ, замијењени су називом – Улица Имер Призрени, по једном од тројице вођа Призренске лиге.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *