ИН4С

ИН4С портал

Бор: Борац против остеопорозе

osteoporozaБор је микроелеменат откривен 1910. године. Од друге деценије прошлог вијека сматран је важним за раст, а тек недавно установљено је да је за здравље људи од животне важности.

Наиме, неопходан је за изградњу костију и њихово одржавање у здравом стању, затим за ћелијске мембране, које су апсолутно неопходне за нормално функционисање ћелија, а самим тим и за живот, а изгледа и као кофактор у неким ферментским реакцијама у организму. Ако се не једе довољно воћа, нарочито коштуњавог, не уноси се довољно бора, а то може да поремети метаболизам калцијума, услијед чега кости постају кртије.

Осим тога, бор драстично повишује ниво естрогена у крви (исто као препарати овог хормона), као и других састојака који спрјечавају губитак калцијума и деминерализацију костију, односно остеопорозу. Ово је нарочито важно за жене у постменопаузи, а да би бор био дјелотворан потребно га је свега три милиграма, што се може обезбиједити с двије јабуке и 100 грама кикирикија (наравно, несланог!), на примјер. Та количина смањује губитак калцијума за читавих 40 посто! Поред коштуњавог воћа (бадем, љешник) и кикирикија, бора има и у јабукама, крушкама, грожђу и грожђицама, урмама, бресквама, махунаркама, нарочито соји, али и меду, вину, пиву и вину од јабука.

Симптоми недостатка бора код људи нису довољно испитани, а код животиња се то испољило кроз успорен раст. Вишак овог минерала исказује се кроз мучнину и гађење, пролив, осип на кожи и летаргију. Ако га у води за пиће има више од 150 милиграма по литру, може изазвати симптоме интоксикације.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *