ИН4С

ИН4С портал

Бирачки списак и даље пун фантома

Постојећи правни оквир којим се дефинише спровођење комплетног изборног процеса у Црној Гори има значајне недостатке, оцијенио је Вук Мараш, директор Мониторинг програма Мреже за афирмацију невладиног сектора.

Постојећи правни оквир којим се дефинише спровођење комплетног изборног процеса у Црној Гори има значајне недостатке, оцијенио је Вук Мараш, директор Мониторинг програма Мреже за афирмацију невладиног сектора.

То се, како је навео, првенствено односи на Закон о финансирању политичких субјеката и изборних кампања.

Тај закон не обезбјеђује транспарентност финансирања политичких субјеката и изборних кампања нити смањење злоупотреба јавних ресурса од партије на власти. Првенствено због тога што је Агенција за спречавање корупције у потпуности обесмислила примјену овог закона, али и због самих недостатака у поменутом законском тексту. На крају, нијесу ограничене злоупотребе, почев од оних најозбиљнијих као што су запошљавање у вријеме кампање, разне дотације и социјале, па све до фамозних посјета министара општинама у којима се одржавају избори у циљу промоције партије на власти“, казао је Мараш за „Дан“.

Указује и да се усвајањем Закона о бирачком списку тек почело са успостављањем система тачне и ажурне евиденције грађана са правом гласа.

Кључни проблем, са чијим се рјешавањем још није ни почело, јесте питање људи који деценијама живе у иностранству и гласају у другим државама али и даље право гласа имају и у Црној Гори, иако по закону не би смјело да буде тако. Такође, није спроведено ни упаривање бирачког списка са катастром и другим евиденцијама како би се видјело ко стварно живи у Црној Гори“, напомиње Мараш.

Додаје да је све ово неопходно како би се коначно утврдило колико у бирачком списку има дупло уписаних и колико преминулих лица није избрисано из евиденције. Истиче да су сви проблеми на које се годинама указивало и даље актуелни.

И Закон о избору одборника и посланика садржи многе недостатке, почев од тога да не постоји никаква санкција за кршење његових одредби. То омогућава да политички субјекти обилато крше овај закон“, закључио је Мараш.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Бирачки списак и даље пун фантома

  1. Nemas ti pojma , ili imas a moras da pises neistine , ima i fantoma i mrtvih i svega ostaloga , na prvim demokratskim izborima vidjeces koliko ce dps dobiti glasova

  2. Za one koji ne prate ovu oblast evo tačnih informacija. Birački spisak je detaljno provjeren i pronađen je 1 (jedan) duplo upisani birač, to je čuveni mladić koji je podigao lk za svog brata blizanca. Spisak su pročešljali i francuski stručnjaci koji su isporučili softver. Zakon o finansiranju političkih stranaka može biti i dalje usavršavan, ali on postoji i funkcioniše. Na osnovu tog zakona se sudi članovima PZP-a i tužilaštvo će nastojati da oni budu i osuđeni (što im i mi želimo). Pitanje ljudi koji rade u inostranstvu je osjetljivo, pogotovo što se većinom radi o pripadnicima manjinskih naroda. Da bi se njima ukinulo pravo glasa potrebno je imati u parlamentu saglasnost manjinskih stranaka a četnici nemaju njihovu saglasnost ni za manje značajne stvari od ove. Takođe je laž da svi koji rade u inostranstvu imaju i drugo državljanstvo. Moja sestra npr. radi u inostranstvu po dvogodišnjem ugovoru o radu, nema drugi pasoš osim crnogorskog i po mišljenju Mans-a i četničkih eksperata ona bi trebalo da izgubi pravo glasa.
    Nije lako pričati o ozbiljnim stvarima, ali bacanje magle i prosipanje prašine je prilično lako i uvijek ima publike za to.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *