ИН4С

ИН4С портал

Бирачки списак и даље погодан за злоупотребе – десетине хиљада „фантом бирача“

1 min read

илустрација

Пише: Владимир Оташевић

Црногорски бирачки списак има најмање 35.000 такозваних “фантом бирача”, за које готово не постоји шанса да ће до дана парламентарних избора бити избрисани.

Постојање “фантом бирача”, према тврдњама опозиције, одговара актуелној власти, јер јој се тиме отвара могућност за злоупотребе које могу директно да утичу на резултат избора и прекрајање изборне воље грађана.

То је епилог истраживања које је спровео Центар за истраживачко новинарство Црне Горе (ЦИН-ЦГ).

Средином јула ове године из Министарства унутрашњих послова (МУП) саопштено је да на предстојећим парламентарним изборима који су заказани за 16. октобар право гласа до тог тренутка има тачно 530.840 грађана.

Према Закону о избору одборника и посланика – право да бира и да буде биран за посланика има држављанин који је навршио 18 година живота, који је пословно способан и који има пребивалиште у Црној Гори најмање двије године прије дана одржавања избора.

Управо у дијелу пребивалишта бирача налази се простор за манипулације. О томе свједоче и званични подаци Завода за статистику Црне Горе (МОНСТАТ). Попис грађана који је вршен прије неколико година урађен је по прописима регулатива Европске уније, тако да нема сумње да добијени резултат не одговара чињеничном стању.

Према подацима МОНСТАТ-а, по попису у 2011. у Црној Гори је било 501.030 особа старијих од 15 година. Те особе данас би требало да имају право гласа на изборима, по основу пунољетства. Поред њих данас би право гласа имао и дио особа које су 2011. године имале 13 година и све особе које су исте године имале 14 година. Исти подаци говоре да особе које су 2011. године имале 13 и 14 година нема више од 10.000 до 15.000. Међутим, иако се у данашњи бирачки списак дода 15.000 грађана који су 2011. имали 13 и 14 година, број умрлих бирача од 2011. знатно је већи од 15.000.
МОНСТАТ биљежи да је 2012. умрло 5.860 особа старости од 20 и више година. Годину касније умрло је 5.855 грађана старијих од 20 година. Претпрошле године морталитет старијих од 20 година је 5.951.

spisak-umrlih

Нема података о умрлим за прошлу годину и ову, али ако се има у виду просјек из посљедњих година, онда се ради о броју од најмање 10.000 умрлих у 2015. и 2016. години.

Упоређивањем показатеља које је евидентирао МОНСТАТ, право гласа данас би, кад се дода око 7.000 грађана који су према подацима МУП-а новоуписани од посљедњих избора 2013. године по основу уписа пребивалишта у Црној Гори и пријема у црногорско држављанство, требало да има око 495.000 грађана.

Дакле, проста рачуница говори да више од 35.000 уписаних у бирачки списак су такозвани “фантом бирачи”, које МУП треба детаљно да истражи и утврди ко су ови људи, да ли они у посљедње двје године бораве у Црној Гори и ако не бораве да покрене процедуру њиховог брисања.

Проблема са “фантом бирачима” свјестан је и члан изборне комисије Владо Дедовић, који је за ЦИН-ЦГ потврдио да бирачки списак садржи велике неправилности.

„То су вјероватно грађани који се не налазе у Црној Гори, а који се налазе у евиденцији бирача, по основу непотпуних или нетачних података у регистрима пребивалишта. То су ти чувени ‘фантом бирачи’. Лица која су уписана у бирачки списак по основу држављанства и наводног пребивалишта, а не живе у Црној Гори”, казао је Дедовић. Дедовић је додао и да они бирачко право имају супротно закону, јер нису одјавили пребивалиште.

prilog-2

“Као неко ко прати изборе годинама имао сам информацију да је тај број бирача на нивоу од неких 30.000. Кад је МУП-у било упућено вођење бирачког списка, рекао сам да је први задатак који та институција треба да уради попис бирача, као што је урађено у Хрватској. Да МУП одради тај посао, да се обиђу сва домаћинства да се провјере све чињенице и на бази тих чињеница да се направи бирачки списак, који ће имати пуни интегритет, све би било другачије”, рекао је Дедовић. Челници МУП-а то нису урадили и зато се легитимитет изборног процеса може довести у питање.

Дедовић: „Требало је да обиђу домаћинства у Црној Гори“

“Требало је да обиђу сва домаћинства и утврде ко не живи у домаћинству дуже од двије године и избришу га из бирачког списка. То је могло да се уради врло ефикасно у посљедње двије и по године од кад је закон усвојен. Сад је врло мало времена. Из МУП-а се увијек позивају на то да је грађанин тај који је дужан да пријави промјену пребивалишта. Врло мали проценат грађана то ради”, казао је Дедовић, који је у ДИК-у испред цивилног сектора.

Додао је да је то велики недостатак и сакривени потенцијални политички проблем.

”Ако би се примјењивао закон, особе које живе дужи низ година у иностранству а имају пребивалиште уписано у Црној Гори не би смјеле да имају право гласа на изборима”, рекао је Дедовић. Истакао је да треба да се одради попис бирача на исти начин као што ради МОНСТАТ.

“То је прворазредно политичко питање, које сигурно може да одреди судбину избора. Мислим да је идеја да би службеници МУП-а требало да ураде попис бирача није схваћена на прави начин ни од опозиције. Требало је то да иницирају у опозицији са много више одлучности. Нама је бирачки списак показао колико у суштини има слабости. Колико је лоше вођен у ранијем периоду. Колико су проблематични регистри које МУП води. Једини поуздани начин да се утврди тачан број бирача по закону је теренски рад”, закључио је Дедовић.

izbori-србија

Даниловић: Упитно 100.000 бирача који не живе у Црној Гори или немају документ

Министар унутрашњих послова Горан Даниловић казао је за ЦИН-ЦГ да бирачки списак мора да буде предмет контроле.

“Попис становништва из 2011. године је био попис људи затечених у Црној Гори на мјестима пребивалишта. Кад видите ту чињеницу са једне, а са друге стране констатујете да има 530.000 људи у бирачком списку, онда морате поставити питање о чему се ту ради. Проблем је што у бирачком списку нису само становници Црне Горе, него и држављани који имају пребивалиште а не живе у Црној Гори”, рекао је Даниловић.

Даниловић је истакао да је његова процјена да се подаци не слажу за око 100.000 грађана у бирачком списку.

“Ради се о људима који имају пребивалиште у Црној Гори али ту не живе. Уз њих додамо још десетак хиљада који немају никакав документ или имају стару личну карту па сигурно не могу да гласају. Ту има и оних који имају нови документ, али не живе на пребивалишту у Црној Гори него су негдје у иностранству. Свих њих заједно има око 100.000 “, казао је Даниловић.

преузето са сајта Центра за истраживачко новинарство Црне Горе (ЦИН-ЦГ)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *