ИН4С

ИН4С портал

БиХ: Пријети колапс система здравства

1 min read

Илустрација

Њемачкој ће до 2020. године бити потребно најмање 20.000 страних медицинских радника свих профила, због чега ће се и БиХ тек суочити с одливом „бијелих мантила“. Предсједник Љекарске коморе Федерације БиХ Харун Дрљевић је рекао да то значи да БиХ очекује колапс здравственог система.

doktori

Он тврди да је у посљедње двије године земљу напустило 250 до 300 љекара и објашњава да су у Њемачкој, с обзиром на то да желе младе људе, способне, добро образоване, укинули нострификациони испит којим су се штитили корпуси од доласка радне снаге.

Због тих олакшица, наводи Дрљавић за сарајевски „Дневни аваз“, БиХ ће остати без „највиталнијег дијела љекарског ткива“, којем је сада довољно само да научи језик и одмах добије посао.

„Такође, дешава се и то да Њемачка мијења закон о странцима ради лакшег запослења стране радне снаге, док њемачки љекари одлазе у скандинавске земље гдје имају боље плате“, појашњава он и додаје да је број љекара који годишње напусте БиХ већи од података које имају љекарске коморе. Као посебан проблем наводи то што у држави остаје, како каже, времешни кадар – поједини специјалисти имају 55 и 60 година, што значи да за десет година неће имати ко да преузме здравствене системе.

„Дешава се да млади љекари узимају специјализације, потом уписују курс њемачког језика и по завршетку специјализације одлазе из БиХ“, наводи Дрљевић и као разлоге одласка у први план истиче лош социоекономски статус доктора медицине, тешко дуготрајно школовање које се касније не исплати, немогућност едукације, ниске плате које су код специјализаната медицине око 1.300 марака (око 650 евра). Стандард Европске уније је да 362 љекара иду на 100.000 становника, док је у БиХ та ситуација доста гора – недостаје 3.000 љекара.

Дрљевић подсјећа и на то да босанско-херцеговачки љекари, осим у Њемачку, одлазе и у Хрватску и Словенију и указује на податак да БиХ највише недостаје психолога, патолога, анестезиолога…

С овим горућим проблемом, како га је назвао Дрљевић, упознато је и Федерално министарство здравља, како би се одређеним стимулативним мјерама медицинари покушали да задрже, или врате у земљу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *