ИН4С

ИН4С портал

„Бесмртни пук“ поново у Београду: Људи који се нису покорили злу

1 min read
"Својим проласком улицама Београда Бесмртни пук ће још једном потврдити да се ми налазимо у простору заједничког памћења. Свет ће још једном видети да су Срби и Руси били и још увек су заједно," истичу организатори акције.

Марш "Бесмртног пука" у Србији, 2016.

Биће то покушај да се прикаже целовита слика о судбинама војника и војних јединица које су учествовале у одбрани отаџбине у Првом и Другом светском рату и у агресији НАТО-а на Југославију 1999. године, кажу организатори акције.

Деветог маја ове године обележиће се 72. годишњица Победе у Великом отаџбинском рату. У свим градовима и селима Руске Федерације и многим земљама света биће одржане празничне манифестације посвећене овој годишњици Победе над фашизмом. Историја Србије тесно је повезана са руском историјом, посебно када је реч о борби у последњим страшним ратовима који су потресли Европу у 20. веку. Многи Срби себе доживљавају као припаднике руског културног ареала и носиоце заједничког система вредности. Простор заједничког памћења је знатно шири од државних граница и Бесмртни пук може да постане један од важних оријентира у заједничкој историји.

Бесмртни пук: Никола Алексић носи фотографију свог претка Лекса Саичића
Бесмртни пук: Никола Алексић носи фотографију свог претка Лекса Саичића, 2016.

„Својим проласком улицама Београда Бесмртни пук ће још једном потврдити да се ми налазимо у простору заједничког памћења. Ако Срби изађу са портретима својих јунака и бораца за слободу и независност своје земље, свет ће још једном видети да су Срби и Руси били и још увек су заједно,“ истичу организатори акције.

На амблему „Бесмртног пука“ се први пут ове године појављују српски атрибути.

Несрећне историјске околности определиле су деликатност симболике коју треба да садржи овај амблем, тако да су укрштени симболи из разних епоха и тиме, како се организатори надају, помирени родољубиви покрети чије традиције данашње генерације наслеђују.

besmrtni-puk1

Главни мотиви на амблему „Бесмртног Пука Србије“:

Црвени штит са крстом и оцилима у средини – основни фрагмент српског грба, присутан и на војничким одликовањима попут „Карађорђеве Звезде“.

Укрштени спуштени мачеви који симболизују завршене битке за слободу.

Георгијевска лента у позадини има вишеслојно значење – с обзиром да је изображена на наталијиној рамонди, симболу победе, односно Дана примирја у Првом светском рату, и истовремено на звезди петокраци, симболу победе над фашизмом у Другом светском рату. Георгијевска лента у Србији симболизује и јединство са руским народом, чија је подршка у два светска рата у огромној мери допринела ослобођењу Србије и Југославије.

Организатори манифестације су Медијски центар „Руски Експрес“, Српско одељење Међународног друштвеног Фонда јединства православних народа и Координациони савет Руских сународника. Медијски партнери су Руски Експрес, агенција Спутњик, Руска реч и Сеница.ру.

Преузето са портала: Руска реч

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “„Бесмртни пук“ поново у Београду: Људи који се нису покорили злу

  1. … Jedini autentični “ besmrtni puk “ je Gvozdeni puk jablaničkih naseljenika – graničara, Srba iz Crne Gore, Crnogorca!!!
    Ko gođ im je nasuprot bio, dobro ih je zapamtio.
    … Rijedak onaj, koji je preživio Gvozdeni puk jablaničkih Crnogoraca, Srba naseljenika na arnautskoj granici!
    Tek su ih oni zapamtili za vijeke!
    Posebno đeda-strica mi Sima, onoga koji se letećim žandarmerijskim odredom zalitao do sred Metohije, onoga koji bijaše Božja kazna za Arnautluk : Bješ’te, ide Simo!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *