ИН4С

ИН4С портал

Београд: Издавачка кућа Лагуна доводи свјетске писце

1 min read

Издавачка кућа Лагуна најавила је формирање Лагуниног књижевног клуба. -У жељи да представимо награђиване наслове и значајне ауторе којих у Лагуни има много, у жељи да подстакнемо разговоре о стваралаштву водећих свјетских писаца и да разговоре о књигама вратимо у књижару покрећемо Лагунин књижевни клуб.

laguna

За седамнаест година колико постоји издавачка кућа Лагуна у њу су се „уселили“ бројни писци који су прије или касније постали свјетски познати. Почели смо са сензацијом званом Тери Прачет. Затим су дошли Марио Пузо, Нил Гејмен, Ден Симонс, Џорџ Р. Р. Мартин, Маргарет Атвуд, Бари Ансворт, Бил Брајсон, Питер Кери и многи други. Данас смо стигли до бројке од 2.630 објављених књига и тај број расте док читате ове редове – наводе у овој издавачкој кући. У посљедњих неколико година Лагуна све више објављује дјела награђиваних писаца ту „станује“ сам врх свјетске књижевности. Нобеловци, писци награђени Пулицеровом наградом, букеровци, домаћи писци награђени Ниновом наградом, наградом „Меша Селимовић“, наградом „Невен“ али и писци које очекују велики књижевни домети.

– Дали смо себи задатак да на прави начин представимо писце који стварају нову историју свјетске књижевности. На трибинама које ћемо организовати у оквиру Лагуниног књижевног клуба у књижари Делфи у СКЦ-у ближе ћемо се упознати са стваралаштвом Мо Јена, Тони Морисон, Вилијема Голдинга, затим Ју Несбеа, Дејвида Мичела, Чимаманде Нгози Адичи, Амоса Оза и других награђиваних светских писаца – наглашавају у Лагуни.

Идеја је да сваког првог петка у мјесецу у књижари Делфи у СКЦ-у, почевши од 6. марта, слиједи старо добро окупљање у књижари и разговори уживо. Идеја је да се створити клуб љубитеља лијепе књижевности, клуб различитих мишљења и дебата, клуб питања и тражења одговора. Сви који желе моћи ће да напишу књижевну критику о роману који је тема трибине, а најбољи текст биће објављен у најстаријем српском недељнику. Прву трибину Лагуниног књижевног клуба отвориће стваралаштвом кинеског нобеловца Мо Јена. Откад је добио Нобелову награду, свијет се с већом пажњом посветио његовој књижевности. Читаоци у Србији имају прилику да упознају сваралаштво овог писца захваљујући издавачкој кући Лагуна и књигама које је објавила: „Промјена“, „Жабе“, „Приче о црвеном сирку“ и „Уморан од живота и смрти“.

Спој народних предања, историје и савременог, неспутан језик, богатство маште и хумора само су неке од одлика Мо Јеновог књижевног стила. Чиме је то „човјек који ћути“, што у преводу значи његово име, заслужио Нобелову награду и како се његово стваралаштво огледа у блискости са комунистичким режимом Кине, само су неке од тема које ће бити заступљена на првој трибини Лагуниног књижевног клуба. У томе ће водећу ријеч имати преводиоци његових дјела на српски језк и професори универзитета и преводиоци – Зоран Скробановић, Ана Јовановић, књижевница Љубица Арсић и филмски критичар Мирољуб Стојановић, али и сви који желе да сазнају и подијеле нешто више о званично првом Кинезу који је добио Нобелову награду за књижевност.

Прва трибина одржаће се у петак, 6.марта, у Делфи Кафеу у СКЦ-у од 18 сати, гдје ћете имати прилику да разговарате са аутором Мо Јеном о његовом роману „Уморан од живота и смрти“, као и о књижевности уопште.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Београд: Издавачка кућа Лагуна доводи свјетске писце

  1. Претходни пост је први и једини за сада коментар по овој теми, изузев помињања неких имена или појмова, али у сасвим другом контексту; будући да је тема „игнорисања“ писаца из Удружења књижевника Црне Горе и у Црној Гори и у окружењу жестоко актуелна овим путем позивам „позване“ да коначно једном „ставе прст на чело“ ако има мјеста. О образу бих говорио, али шта то бјеше…

  2. Има ли игдје под овим небом мјеста за добитнике Награде Марко Миљанов – водећег признања које писци, мимо полтике и сл. додјељују КЊИЗИ ГОДИНЕ у Црној Гори. Ваљда понеко и у Лагуни зна за симболику имена Марко Миљанов!? Или су Његош, Марко, Љубиша и ЦРНА ГОРА само појмови из архиве недостојни времена владавине – du Roi Euro, ect.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *