У писму, које ће бриселским званичницима лично уручити премијерка Ана Брнабић у седишту ЕУ 10. и 11. октобра, биће наведено и конкретно питање: Да ли систем међународног права важи искључиво за земље Уније или за све?

Формирана је и посебна радна група, у којој ће, осим Николе Селаковића, генералног секретара председника, и Марка Ђурића, директора Канцеларије за КиМ, бити и стручњаци из ресорних министарстава, пре свега Министарства спољних послова, како би се дошло до одмереног и јединственог текста, који „удара“ у суштину проблема.

Како сазнајемо, у обраћању врху ЕУ и земљама чланицама такође ће бити наведено да је Београд упозоравао да се признавањем КиМ стварају услови за домино-ефекат сепаратистичких преседана, не само у Европи, већ у целом свету.

Читава ова дипломатска акција, како сазнајемо, биће веома пажљиво изведена како ни на који начин не би повредила Шпанце, који су предводници квинте ЕУ која не признаје Косово (ту су још и Грчка, Словачка, Кипар и Румунија).

У српском државном врху не гаје илузије да ће земље ЕУ које су признале тзв. Косово одговорити на позив Београда и повући признавања, јер је наша земља бомбардована да би се отео КиМ, али Србија није могла да прећути нонсенс по којем међународно право важи само за „одабране“.

Пат-позиција у коју се заплео Брисел, истурајући портпарола Европске комисије да одбрани неодбрањиво, последица је отварања Пандорине кутије на Косову*, сматра шеф дипломатије Ивица Дачић.

*jужна српска покрајина привремено окупирана, примједба Портала ИН4С