ИН4С

ИН4С портал

Аналитичари: До напада на Сирију вероватно неће доћи

1 min read

sad-sirija

Амерички аналитичари оцењују да до напада САД на Сирију вероватно неће доћи пошто постоји замор у јавности од нових ратних похода, а руска иницијатива, ако се покаже да сиријски лидер Башар ал-Асад стварно жели да се разоружа, може да помогне Белој кући да изађе из незгодне ситуације у којој се нашла.

„Американци су оправдано забринути због крвавих и скупих ратова које не добијамо у муслиманском свету. Искуство у Ираку и Авганистану било је отрежњујуће за све људе, осим конгресних јастребова, при чему је већина градјана сада добро закључила да нема ‘добрих момака’ у сиријском сукобу“, рекао је у разговору са дописником Тањуга доскорашњи потпредседник угледног вашингтонског Кејто института Тед Карпентер.

Он каже да Асада јесте „звер“, али и да на страни побуњеника има велики проценат радикалних исламиста.

„Јавност није прихватила ни став да ракетни напади САД не би значили улазак Америке у сукоб. Оправдано се страхује да би такви напади били само почетак нашег дубљег уласка на сиријско ратиште, што није у интересу САД“, истиче Карпентер.

Слично сматра и професор Џорџ Мејсон универзитета и некадашњи амбасадор САД у БиХ Ричард Каузларић, истичући да су Американци уморни од нових војних интервенција, нарочито због искуства из Ирака и Авганистана.

Он, међутим каже за Тањуг да не сматра да се већина Американаца бави тиме ко је ко у побуњеничким редовима.

„Опозиција нападу је сада веома јака, а сматрам да до њега и неће доћи само ако Асад покаже озбиљност око предаје свог хемијског оружја без одлагања“, рекао је Каузларић, додајући да се плаши да ће на крају остати некажњене сиријске вође које су употребиле хемијско оружје против сопственог народа.

Карпентер сматра да, ако се испуни руски план и Асад преда оружје, тиме нестаје прва тачка коју је Бела кућа поставила као основ за напад – одвраћање режима да га поново употреби.

„Сада је тешко предвидети какво би могло да буде гласање у Сенату, док би у Конгресу вероватно резолуција којом се Обама овлашћује за напад остала без подршке. Ипак, Бела кућа је покренула снажну кампању за добијање подршке и не треба потценити њихову снагу убедјивања неодлучних конгресмена“, закључио је Карпентер.

Амерички председник Барак Обама и администрација у Вашингтону сусрећу се са снажном опозицијом у Конгресу и Сенату, и према проценама медија, резолуција у овом тренутку не би прошла.

Обама је најавио да ће САД размотрити руски предлог да Сирија стави под међународни надзор све своје залихе хемијског оружја и да на крају оно буде уништено, што би могло да утиче на Америку да не изведе напад.

У четвртак ће о томе у Женеви разговарати амерички државни секретар Џон Кери и његов руски колега Сегеј Лавров, како би покушали да додју до споразума.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *