ИН4С

ИН4С портал

Америка се „враћа“ на Балкан, Пенс долази у Подгорицу за Светог Илију

1 min read
У Црној Гори се ових дана обављају "озбиљне припреме" за предстојећу посјету потпредсједника САД Мајка Пенса који 2. августа стиже у Подгорицу.

Мајк Пенс

У Црној Гори се ових дана обављају „озбиљне припреме“ за предстојећу посјету потпредсједника САД Мајка Пенса који 2. августа стиже у Подгорицу. Званични повод је самит лидера држава-чланица Америчко-јадранске повеље, на којем ће у статусу посматрача учествовати и Србија.

Безбједносне мјере ће, како наводи лист „Побједа“, током Пенсовог боравка бити подигнуте на највиши ниво. Американци су већ били на подгоричком аеродрому и том приликом су објаснили домаћинима какав је протокол за долазак другог човјека САД.

Подизање застава НАТО-а и Црне Горе
Пенсова посјета је свакако историјска, јер се ради о највишем америчком званичнику који ће посјетити Црну Гору још од 1905. године, када су двије државе по први пут и званично успоставиле дипломатске везе. 

Оно што такође буди позорност, не само црногорске, већ и шире јавности, јесте свакако околност да ће Пенсов боравак у Подгорици уједно бити и прва званична посјета региону неког од представника из самог врха нове Трампове администрације.

У том смислу, већ су актуелне спекулације да ли заказана посјета значи и сигнал за поновно активирање озбиљнијег америчког присуства у региону, као и да ли су можда по сриједи кораци у правцу даљег „неутралисања руског утицаја на Балкану“.

Има доста аргумената за такво размишљање, с обзиром да је званични повод за посјету потпредсједника САД везан за учешће на специјалном састанку лидера држава-чланица Америчко-јадранске повеље (А5), а која је 2003. године основана уз покровитељство Америке како би „координирала активности подршке земљама које су заинтересоване за чланство у НАТО–у“.

НАТО трупе
НАТО трупе

Дакле, у првом реду ради се о америчким напорима да се утврди и ојача присуство НАТО–а у региону, а интересантан је и детаљ да ће, поред Црне Горе, званични домаћин скупа бити и Македонија, за коју се већ неко вријеме шушка да би по убрзаној процедури могла постати пуноправна чланица Алијансе већ на прољеће идуће године.  

 

Што се тиче саме Црне Горе, тај састанак је само још једна потврда да се, када говоримо о атлантистичким визијама и пројекцијама Западног Балкана, данашња Црна Гора кандидује за практично једно од главних НАТО упоришта у региону, док суштинска спознаја, чији и какав је уистину пројекат овдашња Црна Гора, постаје јасна тек ако се има у виду да се можда ради о и јединој држави на планети која је у свом Уставу још 2006. године инкорпорирала обавезу евроатлантских интеграција.

У том духу је и раније саопштење Владе Црне Горе да је предстојећа посјета само „још једна потврда одличних политичких односа Црне Горе и Сједињених Америчких Држава и стратешког партнерства тих двију земаља“.

А из Владе такође тврде да тај својеврсни регионални НАТО самит представља „најважнији међународни скуп одржан“ до сада у Црној Гори, јер су позиви за учешће упућени лидерима Хрватске, Босне и Херцеговине, Албаније и Македоније, који уз Црну Гору чине формат Америчко-јадранске повеље, као и државама са статусом посматрача: Србији, Косову и Словенији.

Југославија застава и ЕвропаСа тиме је сагласан и један од честих преносилаца порука САД за Балкан, амерички аналитичар Данијел Север, који је рекао да посјета америчког потпредсједника Мајка Пенса Подгорици представља одавање признања Црној Гори за улазак у НАТО, као и слање поруке да врата Алијансе остају отворена за државе заинтересоване за улазак у ту организацију.

Нема сумње да ће поруке, које потпредсједник Пенс упути главним протагонистима у региону, јавност пропратити са великом пажњом. Уколико се убрзо оствари и амерички наум за муњевито увлачење Македоније у Сјеверноатлантски војни савез, присуство НАТО–а на Балкану биће практично зацементирано.

С обзиром да су сви остали учесници самита већ чланице или имају отворене аспирације за чланство у НАТО, биће веома интересантно каква ће очекивања имати нова америчка администрација у погледу Србије, која је до данас мање-више успјешно водила политику балансирања и неутралности на међународној сцени.

Небојша Поповић, Спутњик

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Америка се „враћа“ на Балкан, Пенс долази у Подгорицу за Светог Илију

  1. Nidžo, po običaju, valja gluposti. Ne zamjerite mu jer on ne zna i ono što zna ako nije na liniji pan srpstva i paganskog ultra pravoslavlja (koje btw. zagovara only the Serbija breee). Zna Nikolica da SAD od CG nema ama baš nikakvu vojnu korist „u olovu“. Zna on i da je Montenegro coast jedino što je interesting za njih. U stvari njima naša obala ništa ne treba, ne treba im ni „udarna moć“ CG armade ali im je veoma važno da Rusi sa svojom flotom ne budu tu stacionirani. To je jedini razlog zašto su tu i zašto su toliko zainteresovani za nas.
    O Nikolinoj gluposti i prostorno-političkoj dezorjentisanosti najviše govori rečenica koju je napisao a koja glasi „Ništa zato jednostavno idemo onamo gdje bar možemo da nekome nešto naredimo onamo gdje su nas uvjek slušali sem Srba“. Ko je to na ovim prostorima „sem Serba“ stalno slušao SAD. Prosvijetli nas Zajec i saopšti nam kada, gdje i u vezi sa čime je ostatak Balkana „slušao “ ono što su im naređivali iz SAD-a. Mogao bih ovdje da pomenem i emigraciju koja je listom iz Srbije pobjegla u SAD a koju stalno pominjete i na koju se oslanjate voleći Rusiju… Mogao bih pisati i… dosta je i ovo…

    1. Nemoj i ovo je mnogo,tvoja anlaiza je briljanta jedino nije istinita,ko je pročitao samo dvije knjige koje nešto govre zna da komunizam i Titova banda bez USA nebi ostala ni do 1945 a najdalje do 49,ali eto držaše vas do devedesetih,od tda vam naredjuju a vi izvršavate njihova naredjenja.
      Pišeš i govriš kao poluintelegento biće ,ili ovi nacionalni Crnogorci pa kažu,tamo gdje si se rodio te si nacije,ko je gdje odlazio i živio ili živi danas nema nikave veze sa istinom i pravdom ili još nečim trećim.
      Ako nešto morš napisati ili reći kaži brate ali ne lupaj gluposti koje nemaju nikakve veze sa realnim životom,a što se Rusa tiče ne lomi glavu,35 % Primorja su kupili,kad kupe 51% treba ce vam pasoš za doći na Primorje u to budi siguran ,ali neće to dati Milo ili Dule,koji si ti siromah umni,sve je riješeno samo vi koj dobijate informacije iz Pobjede a kojima su istoričari Dimo Vujović i Rastoder nemate razvijenu moć rasudjivanj da nešto predvidite,jer vama se još po glavama motaju četnici,e sirotane jedan !

      1. Nikola „briljantan kao uvijek“. Kažeš „Rusi kupili“, a ono što su kupili je njihovo. Tako ljudi posluju. U CG ono što se kupi pripada onome ko je dao pare za ono što je kupio. U Srbiji nije baš tako. Albanci kupili (dio po dio) Kosova ali Srbi bi da i dalje bude njihovo. Kad su potrošili pare, krenuli da ga otmu. Nije im, nešto, pošlo za rukom, i eto… međunarodna zajednica rekla to što je rekla… Sad je to „izgubljena kolevka nacije“! A Srbi hteli u njoj opet da se ljuljaju. Opet! Ima jedan stari zanat, za koji kažu da je najstariji, u kojem imaš robu-prodaš robu i roba ti ostane. E pa Srbi primjenjuju tu metodu poslovanja. Kod nas toga nema. Kad nešto prodaš, to više nemaš. Sa tim se pomiriš. I to ti je to.
        I daj, molim te… napiši već jednom tu tvoju „istoriju“. Napiši i dobij nobelovu nagradu. Zasigurno će nobelov institut, kad pročitaju tvoj pogled na istu, napraviti presedan i dodijeliti ti tu nagradu iako do sada nije nikome dodjeljivana.

  2. Америка се „враћа“ на Балкан, Пенс долази у Подгорицу за Светог Илију
    Šta hoće Pens,kako to da je sada odjednom važan Balkan,rekli bi gorući problem ili treba da bude.
    Politika USA na Balkanu je bila uspješna za njih za nas znamo,medjutim zašto sada,ili jednostavno mora tako.
    Problem oko Sirije ne mogu riješiti sve i da hoće ,Ukrainu takodje,Koreja zbog jačine Kinie i Rusije jednostavno ne smiju da započinju,pa šta im ostaje ? Ništa zato jednostavno idemo onamo gdje bar možemo da nekome nešto naredimo onamo gdje su nas uvjek slušali sem Srba.
    Podgorica Priština Tirana ,koja su to mjesta od geostrategiskog položaja za USA i njenu sigurnost ,još za njene gradjane koj iskredno i ne znaju gdje je to tačno ,pitanje i Pens zna li on gdje ide i koja je jačina u olovu koji možemo izbaciti na nekog mogućeg neprijtelja.Ovako doći će oni da održe predavanja o bezbjednosti i sigurnosti,jer dok je nas bugojanaca biće medvjeda govrili su Titu,ada dok je nas ovdje biće poslušnika USA,samo slabo se to nešto plaća,a to nije dobro,potencijalnih neprijatelja nemamo a volje za ratovanje isto,požare evo ugasmo,jedino ako Ilija Gromovnik ne udari u avion pa se sruši,šta onda,ko će biti kriv ,zemaljski radar kontrola leta ili sila koja može i to .zašto ne,možda Rusija ,ali Sveti ilija je predhrišćanski svetac,ko zana ,mere da bine ali ne mora da znači,velika je moć sila nebeskih,neka bude volja njena!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *