ИН4С

ИН4С портал

Америка остаје на Балкану?

1 min read
Директор Канцеларије за Југоисточну Европу у Стејт департменту Метју Палмер изјавио је да не верује да ће политика САД према Балкану бити другачија од досадашње, која је подразумевала посвећеност Америке овом региону и помоћ Балкану на путу европских интеграција.

Илустрација

Директор Канцеларије за Југоисточну Европу у Стејт департменту Метју Палмер изјавио је да не верује да ће политика САД према Балкану бити другачија од досадашње, која је подразумевала посвећеност Америке овом региону и помоћ Балкану на путу европских интеграција.

Одговарајући на питање поводом појединих идеја које провејавају у јавности у региону да би могло доћи до договора између Доналда Трампа и Владимира Путина, а по којима би се Америка одрекла Балкана као сфере свог утицаја, он је рекао да није видео ништа налик томе код било ког америчког званичника.

„Све у вези с таквим идејама ми звучи као спекулативна фикција“, рекао је Палмер за данашњу „Политику“.

Он је истакао да се политика САД према региону није мењала у протеклих, 20-25 година, независно од тога да ли је власт у Вашингтону држала демократска или републиканска администрација, и да је то због тога што се америчка политика заснива на америчким интересима и америчким вредностима који опстају и не мењају се сваком променом администрације.

„Због тога бих рекао да је доследност пре него променљивост кључна реч која обележава нашу дипломатију, а самим тим и дипломатију према Балкану. Немам разлога да мислим да је она другачија данас него што је била пре два месеца“, истакао је Палмер.

Упитан да ли ће доласком Трампове администрације доћи до промене политике према Србији он је поново указао на константу америчког приступа Балкану.

„Наш циљ у Европи су слобода и мир, и то подразумева интеграцију земаља Западног Балкана у европске институције. Циљ Србије је да постане пуноправна чланица ЕУ, а тај циљ подржавају САД“, поручио је Палмер додајући и да је нормализација односа са Косовом део тог циља.

„Потребно је да дође до напретка у бриселском дијалогу како би дошло до напретка на путу евроинтеграција“, рекао је Палмер и истакао да нема ниједан разлог да верује да ће доћи до промене америчког приступа том питању.

Он је пренео и да је премијеру Александру Вучићу и министру Ивици Дачићу поручио да САД желе да унапреде сарадњу и партнерство са Србијом и да је заједнички интерес промовисање интереса Србије, а то је пре свега чланство у ЕУ као и спровођење реформи које су неопходне за постизање тог циља.

„Нагласио сам им да у настојању да изграде што боље односе са Приштином могу без задршке да рачунају на наш партнерски однос“, навео је Палмер.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Америка остаје на Балкану?

  1. U međunarodni odnosima je ista ona logika finansijskog kapitala.
    Tako kako banka ne odustaje na po koju cijenu da kapitalizuje ulaganja, da naplati investiciju u kredit, tako ni zemlje ne odustaju da ulaganja u neki, bilo koji strateško interes, ne naplate do „zadnjeg centa „.
    Da Amerika ode sa Balkana, sa stanovišta njihove investicije, jednako je nemoguće, kako je nemoguće da banka u pola odustane da naplaćuje kredit!?
    Da oprosti!
    Nema povlečenja, kao što nema oprosta!
    Svaki rat, pa i skriveni ratovi niskog integriteta, njima su samo biznis, dugoročno profit, i ništa više!
    … Ali i ništa manje!

  2. To ne zna niko. Region je spreman za rat, samo se čeka hoće li im se dozvoliti. A sve informacije imaš na CNN koji se sprda sa Trampom i na Fox-u koji ga podržava, pa čitaj.

  3. Комлене, очигледно имаш добре изворе у Стејт департменту. Молим те питај их шта ће да раде са Црном Гором У 2017. ‘Оће ли бити каквог маљог или вељег рата?

  4. To već niko ne može znati. Tramp je totalni idiot i niko ne može predvidjeti šta će on uraditi. Dovoljan je primjer da je uspio da se posvađa sa Australijom za šta niko ni u snu nije mogao naći razlog. Tramp ne koristi usluge Stejt departmenta i oni su po njemu nepotrebni.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *