ИН4С

ИН4С портал

Абазовић: Имати солану значи имати привилегију

1 min read

dritan_abazovic_site-640x330
,,Оно што хитно морамо учинити јесте да се укључи струја како би се испумпала слатка вода и кишница из базена и да се упумпа морска вода, како би се спријечила еколошка катастрофа у Улцињу од могућег размножавања маларичног комарца, те обави бар каква-таква јубиларна 80. берба. Само ће у том случају Солана ће сачувати значај у међународним размјерама, што од нас тражи ЕУ, а што ће поново бити потврђено након отварања поглавља 27″, наводи се у саопштењу Дритана Абазовића, посланика Позитивне Црне Горе.

Саопштење достављено порталу ИН4С преносимо интегрално.

Увијек је важило правило да имати солану значи имати привилегију. Јер, то су врло специфична мјеста изузетне економске, еколошке, културне и историјске вриједности.

Све то се односи и на улцињску Солану, па и више од тога. По њој се Улцињ већ 80 година препознаје, она је практично изградила овај град, па је и посебна везаност Улцињана за то најстарије предузеће у овој општини.

Зато сматрам да је у најдубљем интересу Улциња и цијеле земље да се она сачува као мјесто производње соли, експлоатације љековитог блата, мјесто узгоја рибе, ракова и шкољки и нарочито посматрања птица, које је за њихове љубитеље посластица у европским размјерама.

Стога сматрам да је намјера црногорске Владе да се један дио Солане урбанизује неприхватљив из три разлога. Прво, тиме се крши Одлука Скупштине Црне Горе из 2012. године да Солана не може бити градско-грађевинско подручје.

Друго, то би била награда тренутном кориснику тог простора, Еурофонду, иако је он у претходних десет година све учинио да Солана нестане као привредни субјект.

И треће, на тај начин би се угрозио биодиверзитет Солане, односно дошло би до „силовања природе“. Јер, ако желимо да она опстане са свим својим карактеристикама, онда би градња апартмана отјерала птице којима се не може наредити куда да лете.

Оно што хитно морамо учинити јесте да се укључи струја како би се испумпала слатка вода и кишница из базена и да се упумпа морска вода, како би се спријечила еколошка катастрофа у Улцињу од могућег размножавања маларичног комарца, те обави бар каква-таква јубиларна 80. берба. Само ће у том случају Солана ће сачувати значај у међународним размјерама, што од нас тражи ЕУ, а што ће поново бити потврђено након отварања поглавља 27.

А наредну бербу могу спровести они који су исказали интересовање да закупе Солану, али и сами радници уз помоћ доказаних инжињера у Улцињу, који су протеклих година напуштили ту фирму.

Дакле, уз бесплатну морску воду и бесплатне енергенте за производњу соли: сунце и вјетар, треба имати само мало воље, знања и визије да ово предузеће настави са радом, а да ми и даље имамо привилегију да имамо Солану.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Абазовић: Имати солану значи имати привилегију

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *